A A A ћир |  lat |  eng
Naslovna » Aktuelno » Vesti » Đurić: U Briselu o ZSO, ali i Oliveru Ivanoviću
Etnički motivisani incidenti na Kosovu i Metohiji, 2021. Pregovarački proces sa Prištinom Informator
Vreme od preuzimanja obaveze formiranja ZSO
Godina Mesec Nedelja Dan
Iskazivanje interesovanja za vakcinisanje protiv COVID-19 Pecat

Đurić: U Briselu o ZSO, ali i Oliveru Ivanoviću

25.januar 2016. Izvor: Kancelarija za Kosovo i Metohiju

Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić izjavio je danas da će glavna tema sledećeg stastanka predstavnika Beograda i Prištine u Briselu biti sprovođenje dogovora o Zajednici srpskih opština (ZSO).

Đurić je u Ranilugu rekao novinarima da je za Beograd na predstojećim razgovorima u Briselu tema svih tema sprovođenje sporazuma o ZSO i da mora biti doneta izvršna uredba o osnivanju zajednice na način na koji je dogovoreno 25. avgusta prošle godine.

"To je klјučni preduslov da bi gradili elementarno međusobno poverenje koje je na najvišem političkom nivou nužan uslov da bi se opšta politička klima popravila", ocenio je Đurić istakavši da kada bi imalo malo dalekovidosti kod onih koji odlučuju na drugoj strani onda oni ne bi sekunda oklevali u sprovođenju sporazuma o ZSO.

Đurić je ocenio da ZSO dugoročno može da donese neuporedivo bolјe i normalnije odnose među Srbima i Albanacima, a samim tim i veću stabilnost i veću ekonomsku perspektivu za sve na Kosovu.

"Nećete nikoga na KiM nahraniti time što ćete večito upirati prstom u Srbe na KiM i tvrditi da su Beograd, Srbija i naročito malobrojni Srbi na KiM izvor nestabilnosti i problema. Naprotiv, što više njima budete pomogli i što im budete dali šanse da se osećaju ravnopravno i sigurno, tako da mogu da planiraju svoju budućnost, to sigurno i vi možete da živite i spavate spokojnije", rekao je Đurić.

On je kazao da će uz ZSO na dnevnom redu razgovora u Briselu nužno biti i vladavina prava - uklјučujući i pravo na fer suđenje Oliveru Ivanoviću za koje je ocenio da je izostalo u dosadašnjem procesu koji je ocenio "kafkijanski".

"Ponavlјam Srbija želi da razgovara i dogovara se za stolom za kojim nešto čeka i nas, a ne samo zahtevi, nepravde i poniženje. Mi želimo da razgovaramo za stolom za kojim jedni druge gledamo u oči i postižemo rezultat i za albanski i za srpski narod, a ne za stolom za kojim se Srbiji ispostavlјaju ultimatum", rekao je Đurić.

Srbija razgovara na način da stvori stabilnost, da stvori preduslove našem narodu da opstane i razgovaramo isklјučivo sa tim cilјem i verujući u to da ima razuma i spremnosti da se gradi izvesna budućnost, kazao je direktor Kancelarije za KiM.

Đurić je pred današnji odlazk za Brisel gde će učestvovati na pripremi sastanka premijera Aleksandra Vučića i Ise Mustafe u sredu razgovarao u Ranilugu sa političkim predstavnicima Srba iz Kosovskog pomoravlјa.

On je kazao da je u Kosovsko pomoralvlјe došao da bi se konsultovao sa ovdašnjim Srbima pred nastavak razgovora u Briselu na najvišem nivou.

"Došao sam da se konsultujem sa našim narodom na KiM i razgovaramo o tome šta i kako dalјe. Svoj sud i stav o karakteru razgovora sam rekao i pre nekoliko dana i mislim da sprovođenje postignutih sporazuma nema alternative", rekao je Đurić i dodao da je to je jedini put za normalizaciju odnosa.

On je iz Raniluga gde razgovarao sa žitelјima Kosovskog pomoravlјa uputio poruku i građanima drugih delova Srbije "da je Kosovsko pomoravlјe strateški značajno za ceo srpski narod, zbog toga što ovde živi 40.000 naši lјudi koji 16 godina zahvalјujući svom radu opstaju u teškim uslovima".

Đurić je naglasio Srbi u Kosovskom pomoravlјu opstaju zahvalјujući pomoći države, a da je njihov dalјi ostanak na KiM veoma bitan poručivši Srbima u ovom delu Kosova da treba da planiraju svoju budućnost ovde.

On je kazao da će Srbija nastaviti da bude sa njima, nastaviti da pruža podršku, da bude svakodnevno u njihovim životima.

Đurić je prethodno sa gradonačelnikom Raniluga Gradimirom Mikićem u porti crkve Svetog Jovana razgovarao sa meštanima a potom mališanima podelio 400 poklon paketića povodom Savindana predstojeće školske slave.