A A A ћир |  lat |  eng
Naslovna » Aktuelno » Vesti » Ban Ki-mun: Beograd i Priština da nastave dijalog uz spremnost na kompromis
Etnički motivisani incidenti na Kosovu i Metohiji, 2021. Pregovarački proces sa Prištinom Informator
Vreme od preuzimanja obaveze formiranja ZSO
Godina Mesec Nedelja Dan
Iskazivanje interesovanja za vakcinisanje protiv COVID-19 Pecat

Ban Ki-mun: Beograd i Priština da nastave dijalog uz spremnost na kompromis

06. avgust 2016. Izvor: Kancelarija za Kosovo i Metohiju

Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Ban Ki-mun pozvao je lidere u Beogradu i Prištini da nastave dijalog o normalizaciji odnosa, ali i da pritom pokažu spremnost na kompromis kako bi obezbedili brži završetak tog procesa u korist svih relevantnih strana.

Ban je tu poruku uputio u svom najnovijem izveštaju o radu Misije UN na Kosovu (Unmik) i razvoju događaja na Kosovu, kojim je obuhvaćen period od 16. aprila do 15. jula ove godine, a koji je datiran na 29. jul i objavlјen na sajtu UN.

Kad je reč o dijalogu Beograda i Prištine pod posredovanjem EU, Ban konstatuje da se u praktičnoj primeni postignutih dogovora nije mnogo odmaklo, ali napominje da su obe strane izrazile posvećenost nastavku dijaloga.

"Beograd i Priština nastavlјaju da jedan drugog optužuju za nedostatak napretka, pri čemu Priština tvrdi da Beograd blokira primenu sporazuma o energetici, telekomunikacijama i otvaranju mosta u Kosovskoj Mitrovici, dok Beograd ukazuje na zastoj u primeni dogovora o uspostavlјanju Zajednice srpskih opština (ZSO)", navodi Ban.

On podseća da je visoka predstavnica EU za spolјnu politiku i bezbednost Federika Mogerini u maju u Skupštini Kosova pozvala na uspostavlјanje ZSO i da je tom prilikom rekla kako bi to ojačalo i obogatilo Kosovo, a ne bi predstavlјalo paralelnu vladu unutar Kosova.

Beograd i Priština, primećuje prvi čovek svetske organizacije, imaju različite stavove o tome kako rešiti probleme na Kosovu kako bi brže napredovali i u evropskim integracijama, ali svaka od strana potvrđuje svoju posvećenost dalјem angažovanju u dijalogu u tom cilјu.

"Pozivam lidere u Beogradu i Prištini ne samo da nastave sa angažovanjem u bliskoj budućnosti kako je i planirano, već i da pokažu obnovlјenu kreativnost, fleksibilnost i spremnost na kompromis kako bi obezbedili brži završetak tog procesa u korist svih relevantnih strana", ističe Ban.

On ocenjuje da se politička situacija na Kosovu donekle popravila, ali da tenzije ostaju, i smatra da je potrebna funkcionalnija i pouzdanija komunikacija i dijalog između vlasti i opozicionih stranaka u Prištini.

Prema njegovim rečima, kontinuirane opasnosti i izazovi iziskuju podržane napore i efikasno rukovodstvo.

"Ostajem zabrinut zbog neujednačenosti posvećivanja ozbilјne političke pažnje najvažnijim pitanjima i tendencija ka partijskim političkim debatama uz zanemarivanje dugoročnijih prioritetnih cilјeva", navodi Ban.

On ukazuje i da je od klјučnog značaja da Kancelarija specijalnog tužioca i Specijalne komore postanu operativni što pre.

Ban konstatuje da je postignut izvestan napredak u integrisanju sudija, tužilaca i pomoćnog osoblјa iz, kako kaže, "sprskog pravosudnog sistema u kosovsko".

Što se bezbednosti tiče, u tromesečnom periodu obuhvaćenom izveštajem se konstatuje da je zabeleženo 86 bezbednosnih incidenata nad članovima manjinskih zajednica, pri čemu većinu žrtava čine kosovski Srbi.

U delu o severnom Kosovu, navode se rezultate istraživanja lokalne nevladine organizacije Aktiv, prema kojima među građanima tog područja vlada nezadovolјstvo političkom, ekonomskom i bezbednosnom situacijom i nepoverenje u političke institucije i procedure, uz nezadovolјstvo dijalogom o normalizaciji i ulogom EU.

Ban navodi i da je zabeležen izvestan broj incidenata u vezi sa verskim i kulturnim objektima.

Generalni sekretar UN naglašava da bezbedan i održiv povratak izbeglica i interno raselјnih osoba treba vratiti u fokus lidera svih strana i da bi prava onih koji žele da se vrate na svoja ognjišta trebalo zadovolјiti, bez čega će, upozorava, izgledi za trajno pomirenje ostati mutni.

"Potencijalni povratnici se ne osećaju uvek bezbedno i zajednice koje ih primaju treba da budu pažlјive, a lideri su odgovorni za direktnije rešavanje problema sa pokretačima neprijatelјskog raspoloženja", ukazao je on.

Što se tiče borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala, generalni sekretar UN navodi da su napori dali određene rezultate.

Ban se u izveštaju osvrnuo i na nasilni ekstremizam, za koji kaže da zabrinjava na Kosovu kao i na širem Zapadnom Balkanu i globalnom nivou, a za suočenje sa ovim izazovom, kako smatra, mere sprovođenja zakona bi trebalo da idu ruku pod ruku sa dugoročnim razvojnim pristupom kako bi se obezbedile održive promene.

U pogledu migracija kroz region u pravcu EU, ukazuje da je potrebno konstruktivno angažovanje.

"UN, uklјučujući Unmik, nastaviće da podržavaju napore kako bi se obezbedili uslovi za moran i normalan život svih stanovnika Kosova i unapredila regionalna stabilnost Zapadnog Balkana", poručio je Ban.

U izveštaju Federike Mogerini o aktivnostima Euleksa u istom tromesečnom periodu, koji je priklјučen Banovom izveštaju, navodi se da je donet izvestan broj presuda u slučajevima vezanim za ratne zločine, organizovani kriminal, korupciju i druge teške zločine.

Što se tiče severnog Kosova, situacija je ocenjena kao generalno mirna, sa samo par incidenata.

"Misija, kroz savete i obuku, nastavlјa da podržava odgovor kosovske policije na međuetničke zločine", zaklјučuje se u izveštaju o aktivnostima Euleksa.

Sednica Saveta bezbednosti UN na kojoj će biti razmotren Banov izveštaj i koja će biti posvećena radu Unmika će, prema rasporedu aktivnosti objavlјenom na sajtu UN, biti održana 25. avgusta.