A A A ћир |  lat |  eng
Naslovna » Aktuelno » Vesti » Đurić: Predložio sam da se ponište nelegalni akti o Trepči
Etnički motivisani incidenti na Kosovu i Metohiji, 2021. Pregovarački proces sa Prištinom Informator
Vreme od preuzimanja obaveze formiranja ZSO
Godina Mesec Nedelja Dan
Iskazivanje interesovanja za vakcinisanje protiv COVID-19 Pecat

Đurić: Predložio sam da se ponište nelegalni akti o Trepči

10. oktorbar 2016. Izvor: Kancelarija za Kosovo i Metohiju

Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić izjavio je da je Vladi Srbije predložio i zvanično stavio u proceduru da sutra odlukom poništi "nelegalne akte" pokrajinske skupštine, kojima se, kako je istakao, "konfiskuje Trepča", i proglasi ih potpuno nevažećim.

On je za RTS istakao da je predložio i da Vlada zatraži hitnu sednicu Saveta bezbednosti UN jer je to telo, kako kaže, najviše pozvano za očuvanje mira i stabilnosti u južnoj pokrajini, ali i ekonomskih prava.

Đurić je dodao da je predložio i da se pokrenu pravni postupci, odnosno pomogne akcionarima Trepče da pokrenu arbitražne postupke pred odgovarajućim međunarodnim arbitražnim sudovima, i da druga ministarstva da omoguće, iz svoje nadležnosti, da Trepča normalno nastavi da nastavi da radi.

Upitan da li veruje da bi se Priština saglasila sa tim da se ide na arbitražu, Đurić je rekao da Srbija ne priznaje jednostrano proglašenu nezavinost Kosova, ali da je privatna svojina svetinja.

"Ako se privatni vlasnici Trepče, a to su Fond za razvoj Republike Srbije, koji drži 56 odsto akcija, ako se mnoge banke i privredni subjekti kao vlasnici akcija, obrate međunarodnom arbitražnom sudu, onda oni imaju pravo, oni su aktivno legitimisani da tuže", poručio je Đurić.

Prema njegovim rečima, Priština je u sličnom sporu, koji je pokrenuo "Dojče telekom" bez njene saglasnosti, izgubila nekoliko stotina miliona evra.

"Za njih pretnja arbitražom uopšte nije naivna stvar", istakao je Đurić.

Upitan koliko je realno da Savet bezbednosti UN raspravlјa o tom pitanju, on je rekao da će Vlada doneti odluku nakon što sagleda sve elemente, kao i da se premijer Srbije Aleksandar Vučić konsultuje sa drugim ministrima, ali i sa svojim stranim savetnicima, kao što su Guzenbauer i Fratini.

"Sutra ćemo na Vladi sve argumente 'za' i 'protiv' sabrati. Moje mišlјenje, iza koga čvrsto stojim, je da moramo da idemo pred Savet bezbednosti", rekao je Đurić istakavši da je u Rezoluciji 1244 fundamenatalno opisano očuvanje ekonomskih prava strana koje su na teritoriji KiM.

On je ocenio da sama činjenica da u Briselu nije moglo da se o tome razgovara, "diktira" da Beograd mora negde da pokrene to pitanje.

"A ko je najpozvaniji za kršenje Rezolucije 1244 od Saveta bezbednosti, koji doneo tu rezoluciju?", upitao je Đurić.

Tom rezolucijom, kako je naglasio, eksplicitno je definisano da u okviru mandata UN na KiM svim stranama na KIM mora biti zagarantovano normalno odvijanje ekonomskih funkcija, ostvarivanje ekonomskih i drugih prava za šta je zadužena misija UNMIK.

"Trepča je pri toj misiji i bila registrovana i obnovila je svoj rad. UNMIK u vezi sa tim izdavao više saopštenja. Nema dileme da je Savet bezbednosti kao najviše telo UN, indirektno kroz rezolucije i preko svojih misija donosio stav o Trepči", rekao je Đurić.

Na konstataciju da se UNMIK 2009. godine povukao iz tog procesa, i da je Trepčom upravlјala Agencija za privatizaciju kosova, Đurić je rekao da je veoma štetno neosnovano prenošenje nadležnosti na kosovske institucije.

"To je nešto s čim se Srbija nikada nije saglasila i nešto što nije dobro po naše interese. Uostalom, da je UNMIK ostao nadležan, ovakve situacije sigurno ne bi bilo", smatra Đurić.

Upitan za papir, koji se tokom dijalog u Briselu pojavio u noći između četvrtka i petka, Đurić je rekao da taj papir nisu promenili ni Brisel ni Priština, već treća strana.

Na pitanje da li to predstavlјa odluku SAD, on je rekao da Vašington ne učestvuje direktno i da nije za tim stolom, ali je "negde blizu", kao i neke druge zemlјe.

"Naši građani treba da znaju koliko nam znači podrška Rusije i Kine u SB i njihov veto. Iako imamo sa SAD potpuno suprotstavlјen stav po pitanju KIM, mi vrlo često zbog njihovog uticaja na KiM intenzivno radimo na rešenju problema Srba", rekao je Đurić.

Povodom izjave portparolke Evropske komisije Maje Kocijančić da Brisel hoće da posreduje o pitanju Trepče ako se i Beograd i Priština saglase, Đurić je rekao da se takvim stavom smanjuju mogući dometi tog dijaloga i umanjuje njegov legitimitet i kapacitet za rešavanje problema za tim stolom.

Upitan da li se Srbija našla pred izborom EU ili KiM, Đurić je rekao da Srbija neće da ćuti, povinuje se i odustane od onoga što je njeno, po istorijskom, moralnom i svakom drugim pravu, a to je KiM.

"S druge strane, gledaćemo da što više osiguramo bolјe relacije sa svima koji su nam važni, to nije lako ali borićemo se za to", rekao je Đurić.