A A A ћир |  lat  
Naslovna » Aktuelno » Vesti » Kozarev i Melcer o kršenjima ljudskih prava na KiM
Etnički motivisani incidenti na Kosovu i Metohiji, 2021. Pregovarački proces sa Prištinom Informator
Vreme od preuzimanja obaveze formiranja ZSO
Godina Mesec Nedelja Dan
Iskazivanje interesovanja za vakcinisanje protiv COVID-19 Pecat

Kozarev i Melcer o kršenjima ljudskih prava na KiM

16. novembar 2017.

Zamenik direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju Dušan Kozarev primio je danas specijalnog izvestioca Saveta za ljudska prava UN za torturu i druge okrutne, nehumane i ponižavajuće postupke ili kažnjavanje Nilsa Melcera.

Foto: Kancelarija za KiM

Melcer, koji u višednevnoj poseti Srbiji boravi u okviru procesa pripreme izveštaja za Savet za ljudska prava UN, na sastanku je upoznat sa primerima kršenja ljudskih prava Srba i drugih nealbanaca na Kosovu i Metohiji.

Kozarev je u razgovoru naveo da UNMIK i Euleks godinama rade na uspostavljanju vladavine prava na Kosovu i Metohiji, ali da je situacija i dalje daleko od zadovoljavajuće, jer, na primer, i dalje nema sistemskog odgovora na problem uzurpirane imovine Srba.

Zamenik direktora Kancelarije za KiM je posebnu pažnju posvetio slučaju Bogdana Mitrovića, uhapšenog zbog navodne umešanosti u ratne zločine, koji se nalazi u višemesečnom pritvoru bez ikakve optužnice.

Kozarev je Objasnio da je taj slučaj model po kojem se politički instruirano pravosuđe obračunava sa potencijalnim povratnicima i ljudima koji ne žele da svoju imovinu prepuste uzurpatorima.

Takođe, gonjenje Srba zbog navodnih ratnih zločina, na osnovu tajnih poternica i nepouzdanih svedočenja koja često podnose uzurpatori imovine, jeste, kako je objasnio Kozarev, i politički pokušaj pravljenja veštačkog balansa uoči početka rada specijalnog suda za zločine takozvane OVK.

Kako je upozorio, ovakva praksa zastrašivanja građana obeshrabruje potencijalne povratnike i jeste direktan atak na slobodu kretanja i čitav niz ljudskih osnovnih prava.

Kozarev je predstavnika UN, takođe, upoznao sa procesom dijaloga Beograda i Prištine, političkom situacijom u pokrajini, kao i problemom nezadovoljavajućeg nivoa održivog povratka interno raseljenih lica na Kosovo i Metohiju.