Насловна » Актуелно » Вести » Ђурић: Нема оправдања за одлагање формирања ЗСО
Етнички мотивисани инциденти на Косову и Метохији, 2021. Преговарачки процес са Приштином Informator
Време од преузимања обавезе формирања ЗСО
Година Месец Недеља Дан
Исказивање интересовања за вакцинисање против COVID-19 Pecat

Ђурић: Нема оправдања за одлагање формирања ЗСО

02.март 2016. Извор: Канцеларијa за Косово и Метохију

"Процес одлагања формирања Заједнице српских општина за Србију није политички прихватљив и ми смо то јасно рекли и пред преко 190 чланица Уједињених нација и пред сталним и несталним чланицама Савета безбедности", рекао је директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић за телевизију Мост.

"Нема ни изговора ни оправдања за даље одуговлачење и Србија ће истрајати у настојању да се споразуми спроведу и да се нашем народу омогући нормалан живот", рекао је Ђурић и додао да Србија своје обавезе из споразума поштује.

Ђурић сматра да "само поштовање дате речи, поштовање онога што две стране договоре може да води у један политички однос који може да значи извеснију будућност свима".

"Све друго јесте сфера политичких шпекулација и манипулација и ми не желимо да на тај начин да гледамо и да градимо будућност", нагласио је Ђурић.

Ђурић је рекао и да су Уједињене нације за Србију главна адреса када је реч о многим важним политичким питањима која се односе на статус јужне српске Покрајине.

"Савет безбедности УН је форум пред којим Србија износи чињенице о дешавањима на Косову и Метохији и о положају нашег народа на КиМ, о непоштовању споразума и кршењу права наших људи. Сваки инцидент и сваки догаЂај бива уредно евидентиран и забележен и изнесен пред преко 190 чланица Уједињених нација", рекао је Ђурић и додао да је то "за нас кључна политичка позорница на којој придобијамо подршку меЂународне политичке јавности и износимо наше аргументе.

Ђурић сматра да је овај наступ Србије пред Саветом безбедности важан као и сви остали и да је важна истрајност Владе Србије у инсистирању да се Савет безбедности једном у три месеца састаје и разговара о питању нашег положаја на Косову и Метохији.

"Ми другу и важнију адресу у меЂународним организацијама и меЂународној заједници немамо", рекао је Ђурић и додао да је "неко пре неколико година одлучио да дијалог пренесе из Уједињених нација у нека друга тела што је било знатно пре него што је Влада премијера (Александра)Вучића преузела одговорност".

Ђурић је поновио да "за нас Уједињене нације остају прва и главна адреса када је реч о упознавању светске јавности са проблемима са којима се суочавамо на КиМ".