Насловна » Актуелно » Вести » Ђурић: Оснажићемо присуство државе Србије на Косову и Метохији
Етнички мотивисани инциденти на Косову и Метохији, 2021. Преговарачки процес са Приштином Informator
Време од преузимања обавезе формирања ЗСО
Година Месец Недеља Дан
Исказивање интересовања за вакцинисање против COVID-19 Pecat

Ђурић: Оснажићемо присуство државе Србије на Косову и Метохији

20. април 2016. Извор : Канцеларија за Косово и Метохију

Верујемо да ће Европска унија уложити додатни напор да се формира Заједница српских општина, а тиме и очува смисленост дијалога Београда и Приштине. Што су већи приходи Републике Србије, више је и новца који из државне касе може бити усмерен на Косово и Метохију. Економско снажење државе значи и више могоћности за инвестирање, јер Србима на Косову и Метохији је више од свега потребан одржив и предвидљив економски развој. Срби на Косову и Метохији годинама вапе за владом у Београду која ће имати снагу да у њихово име преговара чврсто и без уступања по питањима која су од суштинске важности за њихову будућност - каже Марко Ђурић .

Одласке на Косово и Метохију уредно пријављујем представницима међународне заједнице, у складу са договореним процедурама. Ја на Косово и Метохију не одлазим да бих некога подбуњивао или кварио српскоалбанске односе, већ да бих радио свој посао, решавао проблеме угрожене српске заједнице и доприносио јачању поверења између два народа, а то може да смета само онима који немају добре намере. Зато не желим да се много осврћем на забране и сличне провокације - каже Марко Ђурић, директор Канцеларије за Косово и Метохију Владе Републике Србије одговарајућ и на питање "Јединства" како види забрану уласка на Косово и Метохију и појашњава: - Мој посао је да будем са својим сународницима на Косову и Метохији, а забране може да ми изриче само моја држава, која ми је тај посао поверила. Не бих придавао много значаја појачаној реторици и неразумним потезима Приштине, који ових дана имају једнократан и дневнополитички карактер - истиче Ђурић.

Да ли сте задовољни учињеним на простору Косова и Метохије?

Био бих најзадовољнији да се 1999. година никада није догодила. Историју не можемо да мењамо, али можемо да утичемо на будућност, да чинимо да она буде просперитетнија и да на Косову и Метохији присуство државе Србије буде све снажније, и то ова влада и ја као њен представник доследно радимо. За разлику од многих мојих претходника готово свакодневно долазим у директан контакт са Србима на Косову и Метохији, свако може да ми приђе и пожали се на своју муку. Наравно да не могу да будем задовољан чињеницом да су Срби, њихова имовина, као и објекти Српске православне цркве и даље на мети напада. Нисам задовољан ни чињеницом да је наш народ у економском смислу и даље готово потпуно зависан од буџета Републике Србије и да је посао и даље неостварени сан великог броја наших сународника у покрајини. Снажна Влада Србије, која ће верујем након ових избора бити формирана под вођством Српске напредне странке и Александра Вучића, имаће, међутим, и политичке и финансијске капацитете да те проблеме настави да решава.

Узимајући у обзир наслеђено стање на КиМ, колико је Влада Србије успела да поправи положај Срба и како је та борба изгледала у Бриселу?

О томе најбоље могу да посведоче Срби на КиМ, а показаће и на предстојећим изборима. Пуко преживљавање није оно што Србима на КиМ гарантује и напредак. Дијалогом стварамо политичке и институционалне услове да у српским срединама у покрајини буде осетнијег напретка. Мислим, пре свега на Заједницу српских општина, која ће омогућити да ефикасније решавамо политичке, економске, комуналне и све друге проблеме нашег народа. Та борба је била напорна, често фрустрирајућа, знали смо да се сатима натежемо око једне речи, али то је ништа спрам онога што Срби свакодневно преживљавају на Косову и Метохији.

Да ли Вам у том контексту сметају оптужбе да сте могли више и да ли се тешким речима и реториком из прошлости решавају проблеми на КиМ?

Најлакше је борбеним покличима распалити емоције људи и створити утисак да сте битни или да сте велики патриота. На Косову и Метохији, међутим, нема пречица и лаких решења, а једини прави патриотизам у овом тренутку је одговоран и предан рад на опстанку нашег народа и његовом економском и демографском јачању.

У којој мери економско јачање Србије доприноси јачању наших интереса у јужној покрајини?

Логика на коју се позивам је сасвим једноставна и разумљива сваком нашем човеку. Веома велики проценат Срба на Косову и Метохи опстаје захваљујући издвајањима из буЏета Србије, било да је реч о платама или социјалним давањима. Такође, услуге кључне за опстанак нашег народа, као што су здравство и школство, такође се финансирају из нашег буџета. Што су већи приходи Републике Србије, више је и новца који из државне касе може бити усмерен на Косово и Метохију. Економско снажење државе значи и више могућности за инвестирање, јер Србима на Косову и Метохији је више од свега потребан одржив и предвидљив економски развој.

Који су планови Владе Србије за наредни период на КиМ а који по питању повратка прогнаних?

Волео бих да је могуће махнути чаробним штапићем и десетине хиљада наших људи вратити у Приштину, Пећ, Призрен и у многе друге градове и села у којима данас готово да и нема Срба. Досадашњи модели повратка дали су веома скромне резултате, јер људи не желе да се врате у средине у којима би се осећали небезбедно и не би имали никакве шансе за запослење. Концепт повратничких насеља, каква ће бити "Сунчана долина", између Косовске Митровице и Звечана, гарантује да они који желе да се врате могу да учине то на достојанствен начин, тако што ће бити адекватно стамбено збринути, уз пратећу социјалноекономску инфраструктуру, и моћи да рачунају на једно загарантовано радно место по породици. Са свега неколико таквих насеља могли бисмо да почнемо да из корена мењамо слику на терену, али то морамо да учинимо што пре, док још има интерно расељених који исказују спремност да се врате на Косово и Метохију.

Кога и зашто да подрже Срби на КиМ, на предстојећим изборима?

Срби на Косову и Метохији годинама вапе за владом у Београду која ће имати снагу да у њихово име преговара чврсто и без уступања по питањима која су од суштинске важности за њихову будућност. Такву владу препознали су у влади на чијем је челу Александар Вучић, и уверен сам да ће дати веома убедљиву подршку онима који су на делу показали свој патриотизам и одговорност. Влада која ће бити формирана после 24. априла мора да буде велики и чврст брод како би пребродила све олује које би се пред нашим народом могле наћи. Гласајући за Српску напредну странку и Александра Вучића Срби на Косову и Метохији ће дати глас одговорним људима који ће се за сваку нашу институцију у покрајини, за сваког незапосленог, немоћног и угроженог борити до последњег атома снаге. Разједињене могу да нас покоре, преваре или надмудре, али ако сви заједно уједињени стојимо под једним барјаком, српски народ ће однети победу и будућност ће бити наша.