Насловна » Актуелно » Вести »Ђурић: "Нема више изговора за одлагање ЗСО"
Етнички мотивисани инциденти на Косову и Метохији, 2021. Преговарачки процес са Приштином Informator
Време од преузимања обавезе формирања ЗСО
Година Месец Недеља Дан
Исказивање интересовања за вакцинисање против COVID-19 Pecat

Ђурић: Задовољни смо договором о телекомуникацијама, број +383 у власништву Србије

14. новембар 2016. Извор: Танјуг

Влада Србије задовољна је договором о телекомуникацијама који је постигнут с Приштином, а пре свега чињеницом да ће Телеком Србије и званично радити на Косову и то као предузеће које је легално признато од међународне заједнице и привремених приштинских институција, изјавио је данас директор Канцеларије за КиМ Марко Ђурић, који је истакао да је позивни број +383 у власништву Србије и да ће бити додељен КиМ као географској области.

"Наша државна компанија коначно ће легално радити на подручју наше јужне покрајине. Легално и званично и призната је од међународне заједнице и приштинских институција", рекао је Ђурић на конференцији за новинаре која је, како је навео, сазвана да би грађани Србије били прецизно, тачно и потпуно информисани о свим елементима закључака о спровођењу споразума из 2013. године.

А тим закључцима, додао је, треба да се нормализује рад телекомункационих компанија у нашој јужној покрајини.

"Република Србија и Влада Србије задовољни су јер ће њена имовина на територији јужне покрајине бити потпуно заштићена и сачувана не само у нашем систему, где се никада није ни доводила у питање, већ ће бити заштићена и сачувана овим договором и споразумом који гарантује њено преношење на компанију Телеком Србије, дакле у стопроцентном власништву Телекома Србије и која ће бити успостављена на територији наше јужне покрајине", појаснио је Ђурић.

Косово ће, како је рекао Ђурић, добити позивни број +383, али не као међународни позивни број, већ као позивни број за географску област чији је власник Република Србија "као што Кина има више позивних бројева, попут једног за матицу, један за Хонг Конг, други за Макао, трећи за Тајван, или Велика Британија један за матицу, а други за Фокландска острва".

"Телеком Србије и Република Србија остају једини чланови Међународне телекомуникационе уније, а тим позивним бројем располаже Србија", рекао је Ђурић.

Он је додао да грађани Србије не треба да брину јер неће бити додатног тарифирања нити бирања позивних бројева између централне Србије и јужне покрајине, већ да ће се наплаћивати уобичајени међуградски телефонски саобраћај.

Овим договором недвосмилено је конституисана обавеза преношења имовине Телекома Србије на њену ћерку фирму МТС д.о.о. која це бити успостављена на КиМ, рекао је Ђурић, додајући да је предвиђено повећање броја локација и базних станица и обнављање оних које су порушене 2010. и 2011. године.

"Реч је о јединственом телекомуникационом систему који је очуван на територији Србије. Заштићени су наши интереси, без обзира на то што Приштина и овај договор интерпретира на лажан, искривљен и другачији начин", рекао је Ђурић.

Он је истакао и да није добро што поједини политички субјекти у Србији, попут Демократске странке Србије и Покрета Двери, критикују договор, уместо да га подрже, притом, како је рекао, користећи "лажне аргументе Едите Тахири".

Директор канцеларије за КиМ је подвукао и да радници Телекома не морају да брину, да настављају свој радни однос са пуним правима и социјалном и сваком другом заштитом које су и до сада имали.

"Како ћемо уредити однос Телекома Србија и ћерке фирме МТС тиме ће се бавити правници. За раднике је важно да настављају свој ангажман у оквиру Телекома Србије, без икаквих промена радно-правног статуса", рекао је Ђурић додајући да је потпуности сачувана имовина Телекома на Косову и Метохији.

Директор Телеком Србија Предраг Ћулибрк рекао је да потписани споразум обезбеђује да та фирма настави са радом, да корисницима на КиМ обезбеди бољи сервис под истим комерцијалним условима као и у остатку Србије и да неће бити никаквих повећања трошкова.

"Позиваће централну Србију на исти начин како су то чинили до сада. Документ обезбеђује апсолутни континуитет и контролу над имовином која је наша", рекао је Ћулибрк.

Он је додао да је та фирма добила лиценцу што обезбеђује потпуни легитимитет да у наредним годинама обезбеди најквалитетнији сервис на територији Косова и Метохије.

"Овај споразум је, из угла Телекома и Републике Србије, нешто што представља добар резултат након вишегодишњих преговора", нагласио је Ћулибрк.

Директор Канцеларије за координационе послове у преговарачком процесу са привременим институцијама самоуправе у Приштини Драган Владисављевић представио је новинарима у влади техничке аспекте, односно број базних станица, њихову локацију, покривеност...

Предвиђено је да Међународна унија за телекомуникације додели број +383, при чему ће поред Косова са звездицом у фусноти стајати да је без прејудицирања статуса, у складу са резолуцијом 1244, рекао је Владисављевић.

Када је реч о покривености, добија се подручје које је знатно шире, и које ће обухватати 25 одсто територије, уместо досадашњих седам одсто, објаснио је Владисављевић.