Насловна » Актуелно » Вести » Обележено 14 година од погрома Срба на КиМ
Етнички мотивисани инциденти на Косову и Метохији, 2021. Преговарачки процес са Приштином Informator
Време од преузимања обавезе формирања ЗСО
Година Месец Недеља Дан
Исказивање интересовања за вакцинисање против COVID-19 Pecat

Обележено 14 година од погрома Срба на КиМ

17. март 2018. Извор: Танјуг

Удружење породица киднапованих и убијених на Косову и Метохији данас је, у својим просторијама у Београду, обележило 14. годишњицу погрома над Србима у јужној српској покрајини.

Фото: Канцеларија за Косово и Метохију

Обележавању годишњице у спомен соби "Косметске жртве" присуствовали су министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић, потпредседник покрајинске владе и министар за заједице и повратак Далибор Јевтић, потпредседник Скупштине Владимир Маринковић, заменик директора Канцеларије за КиМ Душан Козарев, заменик градоначелника Београда Андреја Младеновић, као и породице жртава.

Далибор Јевтић је рекао да је прошлост на КиМ тешка, да је страдало пуно невиних жртава "чији џелати још увек нису кажењени".

"Прошлост је заиста тешка. Срба данас на простору КиМ има мање него што нас је било и тај тренд се наставља. Наша је обавеза да, учећи оно што се дешавало у прошлости, урадимо нешто како би будућност била другачија", истакао је он.

Потпредседник Скупштине Владимир Маринковић је рекао да се пре 14 година на КиМ десило нешто што се можда у данашњем свету дешава само на Блиском истоку.

"Десило се нешто што данас још увек можда ради само исламска држава на територији Ирака, Сирије и неких других земаља. Десила су се велика зверства, убиства...", рекао је он.

Како је истакао, никада се нико није борио за КиМ као председник Србије Александар Вучић.

"Никада нећемо препустити забораву наше људе који су убијени, прогнани, киднаповани. Наша влада и парламент ће итекако радити на томе да се овако нешто никада не понови", истакао је Маринковић.

Председник Комисије Владе Србије за нестала лица Вељко Одаловић је указао да је било пуно жртава, а да за злочине нико није одговарао.

"Оно што се у континуитету дешава ових 20 година кулминирало је убиством Оливера Ивановића, човека који је свих тих 20 година био део свих нас, део свих наших страдања, део свега кроз шта смо сви заједно прошли. Он је био неко ко је имао визију и био светионик. Нажалост, онако како су и све остало урадили, и ово мучко убиство је извршено. Зато данас, и када год се будемо окупили, за сваку жртву, за свако убиство и сваког злочинца треба да тражимо пуну одговорност", поручио је Одаловић.

На данашњи дан, 17. марта, 2004. године извршен је велики погром над Србима и српским светињама на КиМ - убијено је 11 Срба, етнички очишћено шест градова и 10 села, запаљено и уништено око 800 српских кућа, протерано око 4.000 Срба, уништено 35 православних цркава и манастира, међу којима и 18 споменика културе.

Грађани Косовске Митровице обележили годишњицу погрома

Годишњица мартовског погрома на Косову и Метохији данас је обележена комеморативним скупом у Косовској Митровици, одакле је поручено да српски народ никада неће заборавити стравичан злочин који је над њим почињен пре 14 година, нити одустати од инсистирања да одговорни за организовање и спровођење насиља буду кажњени.

У Косовској Митровици парастос је служен код главног моста, а представници локалне власти и Канцеларије за Косово и Метохију посетили су и места погибије двоје житеља северног дела града који су током мартовског погрома убијени снајперским хицима.

Помоћник директора Канцеларије за КиМ Петар Петковић поручио је том приликом да се 17. марта догодио један од најтежих злочина у новој историји Европе.

"Да ствар буде парадоксалнија све се то десило у присуству међународних снага, чији је једини посао био да заштите Србе. Србе нико није заштитио, они су протерани и готово да се нико није вратио јер и данас, после 14 година, њима је безбедност угрожена, имовина узурпирана, а застрашивања су готово свакодневна", рекао је Петковић.

Жртве мартовског погрома, како је истакао, обавезују нас да поручимо да Србија, која је постала и војно и економски снажнија, и која је данас лидер у региону, више никада неће дозволити да се понови 17. март.

Према његовим речима, Србија никад неће одустати од инсистирања да се утврди пуна истина, задовољи правда и казне одговорни за злочин, чији је циљ био да се затре постојање српског народа на КиМ.

Да српски народ неће заборавити злочине почињене над њим поручио је и председник привременог органа Косовске Митрвице Александар Спирић.

"Не смемо дозволити заборав и не смемо нестати, иако би неки волели да нас овде нема", рекао је Спирић, и затраажио од међунарродне заједнице да се пробуди И коначно утврди ко је одговоран за смрт оних који су мучки убијени у мартовском погрому.

Срби из Грачанице обележили годишњицу погрома

Срби из Грачанице и околних места данас су обележили годишњицу страдања српског народа у мартовском погрому на Косову и Метохији. Почаст жртвама одата је парастосом у манастиру Грачаница, који је служио владика рашко-призренски Теодосије, а потом и свечаном академијом у Дому културе, коју је организовало Удружење породица косметских страдалника.

Заменик директора Канцеларије за Косово и Метохију Жељко Јовић је, обраћајући се учесницима свечане академије, констатовао да на данашњи дан све више обележавамо сва српска страдања на Косову и Метохији.

Јовић је запитао албанске политичке лидере и представнике међународне заједнице зашто је злочин над припадницима српског народа мањи злочин од неког другог злочина.

"Зашто после толико година немамо решено ниједно убиство, ниједан злочин? Зашто нема криваца, а нама нису битни само непосредни починиоци, већ они који су злочине наређивали. То је порука коју шаљемо одавде, да нећемо да заборавимо и да ћемо увек тражити и инсистирати да се кривци изведу пред лице правде, и уверен сам да ћемо то да дочекамо", рекао је Јовић.

Према његовим речима, српски народ, чекајући правду, и даље држи испружену руку, желећи бољи живот за све на Косову и Метохији.

"Хвала вам на снази коју испољавате свакога дана и у име свих нас који радимо прегалачки да вам буде макар за нијансу боље обећавам да ћемо наставити да се боримо за српско Косово и Метохију", казао је Јовић.

Он је претходно у Дому културе у Грачаници отворио изложбу радова са ликовне колоније “Јесен у Призрену”, где је поручио да је способност Срба да стварају у најтежим тренуцима показатељ виталности нашег народа.

Учесницима свечане академије обратио се и владика Теодосије поручивши да је 17. март подсетник и порука да се будућност једног народа не може градити на забораву историје, јер нове генерације не могу имати будућност ако забораве за шта су живели и зашто су се жртвовали њихови преци.