A A A ћир |  lat |  eng
Naslovna » Aktuelno » Vesti » Đurić: EU ne traži da priznamo jednostrano proglašenu nezavisnost
Etnički motivisani incidenti na Kosovu i Metohiji, 2021. Pregovarački proces sa Prištinom Informator
Vreme od preuzimanja obaveze formiranja ZSO
Godina Mesec Nedelja Dan
Iskazivanje interesovanja za vakcinisanje protiv COVID-19 Pecat

Đurić: EU ne traži da priznamo jednostrano proglašenu nezavisnost

15. decembar 2015. Izvor: Kancelarija za Kosovo i Metohiju

Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić izjavo je da pregovaračka platforma EU za poglavlјe 35 ne traži priznavanje jednostrano proglašene nezavisnosti južne srpske pokrajine, ali da u tom poglavlјu predstoje teški pregovori.

Prema njegovim rečima, u dokumentu koji pokazuje zajedničku poziciju EU traži se primena i pregled do sada postignutih sporazuma, pri čemu se "ostavlјa prilično veliki prostor i institucijama EU i državama da oni tumače na koji način treba da budu sprovođeni sporazumi".

"Naravno da u tom procesu ima određenih rizika. Ali zato je važno da na našu stranu što više pridobijamo međunarodnu zajednicu," rekao je Đurić za RTS.

Poglavlјe 35 je za nas izuzetno teško, zato što na neki način povezuje proces normalizacije sa našom južnom pokrajinom i evropske integracije Srbije, objasnio je Đurić.

"Međutim, mi smo u prethodnom periodu pokazali, kao pouzdan partner i kao strana koja sprovodi sporazume uprkos opstrukcijama iz Prištine, da je moguće napredovati u evropskim integracijama. I jučerašnji dan to pokazuje", rekao je Đurić.

On kaže i da je došlo je do izvesnog ublažavanja u odnosu na prvi nacrt.

"Međutim, s obzirom da je veliki broj članica EU priznao jednostrano proglašenu nezavisnost, nema sumnje da su teški pregovori pred nama".

S druge strane, platforma nigde od Srbije ne traži da prizna jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova, a kada je reč o normalizaciji odnosa, za Beograd to znači "nomralizaciju odnosa sa našom južnom pokrajinom", objasnio je Đurić.

"Mi ne želimo da potenciramo razlike sa Prištinom. Znamo da se oko statutsa ne slažemo niti ćemo se u skorijoj budućnosti složiti ali ono oko čega moramo da se složimo je da lјudi mogu da žive normalno i da institucije funkcionišu," rekao je Đurić.

On je dodao da sva poglavlјa u pristupnim pregovorima sa EU nose mogućnost da ukoliko postoje velika neslaganja između zemlјe koja želi prijem i zemalјa koje o tome odlučuju taj proces bude zaustavlјen.

"Ali ne treba da razmišlјamo na taj način već kako da približimo stavove i pridobijemo druge za naše stavove, što je uspešno rađeno prethodne dve godine. Najbolјi pokazatelј da to radimo je što, uprkos stravičnoj opstrukciji Prištine, Brisel i dalјe vidi Beograd kao stranu koja poštuje dogovore i sporazume i kojoj pruža ruku evropskih integracija," rekao je Đurić.