A A A ћир |  lat |  eng
Naslovna » Aktuelno » Vesti » Đurić: Srbija samo celovita u EU
Etnički motivisani incidenti na Kosovu i Metohiji, 2021. Pregovarački proces sa Prištinom Informator
Vreme od preuzimanja obaveze formiranja ZSO
Godina Mesec Nedelja Dan
Iskazivanje interesovanja za vakcinisanje protiv COVID-19 Pecat

Đurić: Srbija samo celovita u EU

14. jun 2016. Izvor: Kancelarija za Kosovo i Metohiju

Stav Srbije po pitanju članstva Kosova i Metohije u međunarodnim organizacija je nepromenjen i zasnovan je na međunarodnom pravu, političkim i moralnim razlozima, poručio je danas direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić i ponovio da samo celovita Srbija može biti članica EU.

Đurić je, odgovarajući na pitanje novinara kako komentariše pisanje pojedinih srpskih medija da Nemačka neće ratifikovati sporazum o prijemu Srbije u članstvo EU dok Kosovo ne postane punopravna članica Ujedinjenih nacija, rekao:

"Stav Srbije po pitanju članstva naše južne pokrajine u međunarodnim organizacijama se ni za milimetar nije promenio. Srbija samo kao celovita zemlјa može biti član međunarodnih organizacija. Naš stav je zasnovan na međunarodnom pravu, političkim i moralnim razlozima".

On je dodao da su predstavnici Srbije u stalnom dijalogu za predstavnicima država članica Evropske unije i da ne želi da komentariše stavove koji su nezvanično izrečeni.

"Nije došao nikakav zvaničan, niti bilo kakav formalni ili neformalni signal u vezi sa novim pritiscima", rekao je Đurić.

Upitan kakvu poruku šalјe kada, kao na današnjem trećem regionalnom forumu o trajnim rešenjima za raselјene osobe sa KiM, negira postojanje kosovske vlade, Đurić kaže da poštuje činjenicu da veliki broj lјudi na Kosovu i Metohiji ima drugačiji stav po pitanju statusa te južne srpske pokrajine od onoga što je deklarisano Ustavom Srbije.

"Kao građanin i predstavnik vlade biram da zastupam stav propisan mojim ustavom i u to privatno verujem, i za to se zalažem", rekao je Đurić.

Kako je dodao današnji skup nije se bavio pitanjem statusa južne srpske pokrajine, već rešavanjem problema lјudi koji su raselјeni "upravo zbog sukoba koji je nastao na talasu međusobne netrpelјivosti, mržnje i šovinizma".

"U odnosima Beograda i Prištine bilo je isuviše teških reči i šovinističkih ispada različitih političkih predstavnika. Ne očekujte od mene da učestvujem u trci kako ćemo se međusobno ocrniti ili nadmudriti pred domaćom i stranom javnošću, jer to neće pomoći onima koji su u najvećoj potrebi sa obe strane, niti budućnosti Srba, niti Albanaca", rekao je Đurić.

On je istakao da je njegovo uverenje da je na KiM moguć suživot bez obzira što postoji fundamentalno neslaganje po pitanju statusa.

"Svog stava po pitanju statusa se ne stidim, niti mislim da to može da ugrozi nekoga, kao što ni mene ne ugrožava kada predstavnici Albanaca iznesu svoje mišlјenje. I to ne treba da bude pitanje sa procesom povratka, koji ne sme da bude politizovan niti instrumentalizovan za bilo šta drugo osim da se tim (raselјenim) lјudima pomogne", zaklјučio je Đurić.