A A A ћир |  lat  
Naslovna » Aktuelno » Vesti » Đurić: MTS će se ponovo čuti od Horgoša do Dragaša
Etnički motivisani incidenti na Kosovu i Metohiji, 2021. Pregovarački proces sa Prištinom Informator
Vreme od preuzimanja obaveze formiranja ZSO
Godina Mesec Nedelja Dan
Iskazivanje interesovanja za vakcinisanje protiv COVID-19 Pecat

Drecun: Srbi imaju sva prava da sami formiraju ZSO

27. decembar 2016. Izvor: Tanjug

Ukoliko Priština sama ne formira Zajednicu srpskih opština (ZSO) na Kosovu i Metohiji, srpski narod ima pun legitimitet i legalitet da to uradi, ocenio je danas predsednik Odbora Skupštine Srbije za KiM Milovan Drecun.

On je dodao da to da li će srpski narod sam formirati ZSO prvenstveno zavisi od ponašanja Albanaca na KIM i od pritiska međunarodne zajednice, posebno Evropske unije i Vašingtona koji, kako je rekao, imaju specijalnu odgovornost za ono što se dešava na KiM kada je u pitanju realizacija Briselskog sporazuma.

"Ne može se više odugovlačiti jer Priština stalno nalazi neke izgovore, stalno skreće pažnju na druge teme, stalno izmišlja neke incidentne političke situacije, i stalno se pravda takozvanim paralelnim strukturama, te takozvanim Ustavnim sudom na KiM", poručio je Drecun za RTS.

Komentarišući to što je prošlo skoro tri godine od potpisivanja Briselskog sporazuma, a ZSO nije formirana, Drecun je ocenio da Priština očigledno želi iz tog sporazuma da uzme za sebe samo ono što joj odgovara.

On je, međutim, podsetio da je "temeljni stub" Briselskog sporazuma ZSO koja, kako je rekao, treba da bude "format, mehanizam i institucija, koja će omogućiti srpskom narodu ravnopravnost" i da se ne donose odluke koje su štetne po srpske interese.

"Taj mehanizam nije uspostavljen zbog opstrukcije Prištine, koja izbegava da reallizuje ono što je dogovoreno", rekao je Drecun.

Priština takvim ponašanjem, ocenio je, stvara situaciju u kojoj će srpski narod na KiM biti prinuđen da sam formira ZSO.

"To ne bi bila nikakva ilegalna, paralelelna struktura jer je ona dogovorena u Briselu. Albanski predstavnici su to dogovorili, stavili svoj potpis, dali svoju saglasnost, ali ne poštuju ono što je dogovoreno", poručio je Drecun.

ZSO, naglasio je, treba da bude formirana.

"To treba uraditi. Ako Priština to neće da uradi, srpski narod ima pun legitimitet i legalitet na osnovu dogvoora u Briselu da formira ZSO. Ako Priština nastavi sa opstrukcijama, onda ćemo biti sve bliže takvoj situaciji", poručio je Drecun.

Direktor Kancelarije za KiM Marko Đurić najavio je juče da, ukoliko narednih nekoliko nedelja ne bude konkretnih koraka ka stvaranju ZSO, srpski predstavnici će od Sretenja (15. februara) 2017. sami uspostavljati Zajednicu na Kosovu i Metohiji.

On je kazao da će Srbi sami krenuti da dogovaraju kako će da izgleda ZSO, koje će biti njene nadležnosti, da stvaraju institucije koje treba da predstavljaju pretpostavku za opstanak i očuvanje srpskog naroda na Kosovu i Metohiji.

Sve to, kako je dodao, u želji da nikome ne oduzmu prava, da niko nema zbog formiranja ZSO manja prava, ali da ona kakva je dogovorena, uz poštovanje svih sporazuma, postane i stvarnost.

Drecun: Srbi na KiM treba da deluju jedinstveno

Predsednik Odbora Skupštine Srbije za KiM Milovan Drecun nije iskLjučio mogućnost da je do razdora među poslanicima Srpske liste u pokrajinskom parlamentu došlo pod pritiskom albanske strane i pojedinih diplomatskih misija. Drecun je gostujući na RTS-u ocenio da je kod dela poslanika Srpske liste, koji su se vratili u pokrajinsku skupštinu bez dogovora sa Vladom Srbije, prevagnula "politička nezrelost".

"Mislim da je prevagnula politička nezrelost kod dela poslanika i verovatno lični interesi, ali da je u tome najviše učestvovala Priština, odnosno Albanci, i možda pripadnici nekih takozvanih diplomatskih misija na KiM, da dođe do neke vrste razdora među poslanicima", precizan je Drecun.

Smatra da nema objektivnig razloga da bilo koji sprski poslanik deluje izdvojeno i izvan tima koji, ocenio je, veoma dobro funkcioniše jer su interesi srpskog naroda jedinstveni.

"Kako je moguće da, ako je interes srpskog naroda da ne dozvoli institucijama u Prištini gde Albanci imaju većinu da donose jednostrane odluke, koje su štetne po interese srpskog naroda, bilo koji poslanik kaže ne - interes će biti da ja učestvujem u tim institucijama, i da se direktno suprotstavi interesima sopstvenog naroda?", upitao je Drecun .

On je, povodom jučerašnjeg razgovora premijera Aleksandra Vučića sa političkim predstavnicima Srba sa KiM, istakao da je Kancelarija Vlade Srbije za KiM jedina nadležna da obavLja konkretne poslove, vodi politiku koju srpska vlada ima prema KiM i bude "kopča i koordinator" između Vlade Srbije i državnih institucija Srbije sa srpskim narodom i njegovim predstavnicima na KiM.

"Ne može se izvan toga delovati ako bilo ko želi od srpskih predstavnika da učestvuje u tom jedinstvenom formatu koji je definisan od strane Vlade Srbije zajedno sa srpskim narodom na KiM", poručio je Drecun.

Deo poslanika sa Srpske liste na svoju ruku, bez konsultacija sa Vladom Srbije, prekinuo je bojkot pokrajisnkih institucija i vratio se u pokrajinsku skupštinu, čime je praktično potvrdio da se slaže sa smenom ministra administracije i lokalne samouprave Ljubomira Marića, umesto kojeg je Isa Mustafa uz njihovu saglasnost postavio Mirjanu Jevtić iz Pokreta socijalista (PS).