A A A ћир |  lat |  eng
Naslovna » Aktuelno » Vesti » Đurić: Osnažićemo prisustvo države Srbije na Kosovu i Metohiji
Etnički motivisani incidenti na Kosovu i Metohiji, 2021. Pregovarački proces sa Prištinom Informator
Vreme od preuzimanja obaveze formiranja ZSO
Godina Mesec Nedelja Dan
Iskazivanje interesovanja za vakcinisanje protiv COVID-19 Pecat

Đurić: Osnažićemo prisustvo države Srbije na Kosovu i Metohiji

20. april 2016. Izvor : Kancelarija za Kosovo i Metohiju

Verujemo da će Evropska unija uložiti dodatni napor da se formira Zajednica srpskih opština, a time i očuva smislenost dijaloga Beograda i Prištine. Što su veći prihodi Republike Srbije, više je i novca koji iz državne kase može biti usmeren na Kosovo i Metohiju. Ekonomsko snaženje države znači i više mogoćnosti za investiranje, jer Srbima na Kosovu i Metohiji je više od svega potreban održiv i predvidlјiv ekonomski razvoj. Srbi na Kosovu i Metohiji godinama vape za vladom u Beogradu koja će imati snagu da u njihovo ime pregovara čvrsto i bez ustupanja po pitanjima koja su od suštinske važnosti za njihovu budućnost - kaže Marko Đurić .

Odlaske na Kosovo i Metohiju uredno prijavlјujem predstavnicima međunarodne zajednice, u skladu sa dogovorenim procedurama. Ja na Kosovo i Metohiju ne odlazim da bih nekoga podbunjivao ili kvario srpskoalbanske odnose, već da bih radio svoj posao, rešavao probleme ugrožene srpske zajednice i doprinosio jačanju poverenja između dva naroda, a to može da smeta samo onima koji nemaju dobre namere. Zato ne želim da se mnogo osvrćem na zabrane i slične provokacije - kaže Marko Đurić, direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Vlade Republike Srbije odgovarajuć i na pitanje "Jedinstva" kako vidi zabranu ulaska na Kosovo i Metohiju i pojašnjava: - Moj posao je da budem sa svojim sunarodnicima na Kosovu i Metohiji, a zabrane može da mi izriče samo moja država, koja mi je taj posao poverila. Ne bih pridavao mnogo značaja pojačanoj retorici i nerazumnim potezima Prištine, koji ovih dana imaju jednokratan i dnevnopolitički karakter - ističe Đurić.

Da li ste zadovolјni učinjenim na prostoru Kosova i Metohije?

Bio bih najzadovolјniji da se 1999. godina nikada nije dogodila. Istoriju ne možemo da menjamo, ali možemo da utičemo na budućnost, da činimo da ona bude prosperitetnija i da na Kosovu i Metohiji prisustvo države Srbije bude sve snažnije, i to ova vlada i ja kao njen predstavnik dosledno radimo. Za razliku od mnogih mojih prethodnika gotovo svakodnevno dolazim u direktan kontakt sa Srbima na Kosovu i Metohiji, svako može da mi priđe i požali se na svoju muku. Naravno da ne mogu da budem zadovolјan činjenicom da su Srbi, njihova imovina, kao i objekti Srpske pravoslavne crkve i dalјe na meti napada. Nisam zadovolјan ni činjenicom da je naš narod u ekonomskom smislu i dalјe gotovo potpuno zavisan od budžeta Republike Srbije i da je posao i dalјe neostvareni san velikog broja naših sunarodnika u pokrajini. Snažna Vlada Srbije, koja će verujem nakon ovih izbora biti formirana pod vođstvom Srpske napredne stranke i Aleksandra Vučića, imaće, međutim, i političke i finansijske kapacitete da te probleme nastavi da rešava.

Uzimajući u obzir nasleđeno stanje na KiM, koliko je Vlada Srbije uspela da popravi položaj Srba i kako je ta borba izgledala u Briselu?

O tome najbolјe mogu da posvedoče Srbi na KiM, a pokazaće i na predstojećim izborima. Puko preživlјavanje nije ono što Srbima na KiM garantuje i napredak. Dijalogom stvaramo političke i institucionalne uslove da u srpskim sredinama u pokrajini bude osetnijeg napretka. Mislim, pre svega na Zajednicu srpskih opština, koja će omogućiti da efikasnije rešavamo političke, ekonomske, komunalne i sve druge probleme našeg naroda. Ta borba je bila naporna, često frustrirajuća, znali smo da se satima natežemo oko jedne reči, ali to je ništa spram onoga što Srbi svakodnevno preživlјavaju na Kosovu i Metohiji.

Da li Vam u tom kontekstu smetaju optužbe da ste mogli više i da li se teškim rečima i retorikom iz prošlosti rešavaju problemi na KiM?

Najlakše je borbenim pokličima raspaliti emocije lјudi i stvoriti utisak da ste bitni ili da ste veliki patriota. Na Kosovu i Metohiji, međutim, nema prečica i lakih rešenja, a jedini pravi patriotizam u ovom trenutku je odgovoran i predan rad na opstanku našeg naroda i njegovom ekonomskom i demografskom jačanju.

U kojoj meri ekonomsko jačanje Srbije doprinosi jačanju naših interesa u južnoj pokrajini?

Logika na koju se pozivam je sasvim jednostavna i razumlјiva svakom našem čoveku. Veoma veliki procenat Srba na Kosovu i Metohi opstaje zahvalјujući izdvajanjima iz buDžeta Srbije, bilo da je reč o platama ili socijalnim davanjima. Takođe, usluge klјučne za opstanak našeg naroda, kao što su zdravstvo i školstvo, takođe se finansiraju iz našeg budžeta. Što su veći prihodi Republike Srbije, više je i novca koji iz državne kase može biti usmeren na Kosovo i Metohiju. Ekonomsko snaženje države znači i više mogućnosti za investiranje, jer Srbima na Kosovu i Metohiji je više od svega potreban održiv i predvidlјiv ekonomski razvoj.

Koji su planovi Vlade Srbije za naredni period na KiM a koji po pitanju povratka prognanih?

Voleo bih da je moguće mahnuti čarobnim štapićem i desetine hilјada naših lјudi vratiti u Prištinu, Peć, Prizren i u mnoge druge gradove i sela u kojima danas gotovo da i nema Srba. Dosadašnji modeli povratka dali su veoma skromne rezultate, jer lјudi ne žele da se vrate u sredine u kojima bi se osećali nebezbedno i ne bi imali nikakve šanse za zaposlenje. Koncept povratničkih naselјa, kakva će biti "Sunčana dolina", između Kosovske Mitrovice i Zvečana, garantuje da oni koji žele da se vrate mogu da učine to na dostojanstven način, tako što će biti adekvatno stambeno zbrinuti, uz prateću socijalnoekonomsku infrastrukturu, i moći da računaju na jedno zagarantovano radno mesto po porodici. Sa svega nekoliko takvih naselјa mogli bismo da počnemo da iz korena menjamo sliku na terenu, ali to moramo da učinimo što pre, dok još ima interno raselјenih koji iskazuju spremnost da se vrate na Kosovo i Metohiju.

Koga i zašto da podrže Srbi na KiM, na predstojećim izborima?

Srbi na Kosovu i Metohiji godinama vape za vladom u Beogradu koja će imati snagu da u njihovo ime pregovara čvrsto i bez ustupanja po pitanjima koja su od suštinske važnosti za njihovu budućnost. Takvu vladu prepoznali su u vladi na čijem je čelu Aleksandar Vučić, i uveren sam da će dati veoma ubedlјivu podršku onima koji su na delu pokazali svoj patriotizam i odgovornost. Vlada koja će biti formirana posle 24. aprila mora da bude veliki i čvrst brod kako bi prebrodila sve oluje koje bi se pred našim narodom mogle naći. Glasajući za Srpsku naprednu stranku i Aleksandra Vučića Srbi na Kosovu i Metohiji će dati glas odgovornim lјudima koji će se za svaku našu instituciju u pokrajini, za svakog nezaposlenog, nemoćnog i ugroženog boriti do poslednjeg atoma snage. Razjedinjene mogu da nas pokore, prevare ili nadmudre, ali ako svi zajedno ujedinjeni stojimo pod jednim barjakom, srpski narod će odneti pobedu i budućnost će biti naša.