Насловна » Актуелно » Вести » Марић: Питање "Трепче" решавати у Бриселу
Етнички мотивисани инциденти на Косову и Метохији, 2021. Преговарачки процес са Приштином Informator
Време од преузимања обавезе формирања ЗСО
Година Месец Недеља Дан
Исказивање интересовања за вакцинисање против COVID-19 Pecat

Марић: Питање "Трепче" решавати у Бриселу

19.март 2016. Извор: Канцеларија за Косово и Метохију

Министар за локалну самоуправу у покрајинској Влади Љубомир Марић каже за РТС да представници Срба неће учествовати у Комисији која ће предложити закон којим би се прецизирало власништво и функционисање "Трепче". То питање треба решавати на бриселском нивоу, нагласио је Марић.

"Та одлука није оно о чему смо разговарали и наш став остаје непромењен - статус 'Трепче' треба решавати на бриселском нивоу", нагласио је Марић.

Подсетио је да је косовска влада још у јануару прошле године покушала да трансформише "Трепчу", али је званични Београд спречио тај сценарио захваљујући својој међународној позицији.

Марић је истакао да 16-члана комисија, у којој ће бити двоје представника Срба, само треба да испуни форму.

"У њој су бивши директори, представници академских заједница из Приштине - јасно да ћемо бити прегласани. Кренули смо у активности са међународном заједницом, да укажемо да то не одражава коалициони споразум са партнерима са којима смо у влади и видећемо како ће се то завршити", рекао је Марић.

Министар за локалну самоуправу у косовској Влади је нагласио да не види разлог да Срби учествују у нечему где ће само испуњавати форму

Говорећи о графиту "ИСИС долази" исписаном на зиду Цркве Светог Николе у Приштини да годишњицу погрома Срба, Марић је рекао да се тако нешто не догађа први пут.

"Графите смо имали и на Високим Дечанима и у Северној Косовској Митровици. Оно што је ново, а о чему се мало говори на Косову, јесте ширење екстремистичких група и утицање на муслиманску религију и јавност на Косову", указао је Марић.

Према његовим речима, питање је време када ће екстремизам бити изражен према српској заједници на Косову.

"Указујемо међународној заједници да ово питање треба озбиљно третирати и спречити да дође до нечега лошег", нагласио је Марић.