Насловна » Актуелно » Вести » Козарев са представником ОЕБС-а са КиМ о ситуацији у покрајини
Етнички мотивисани инциденти на Косову и Метохији, 2021. Преговарачки процес са Приштином Informator
Време од преузимања обавезе формирања ЗСО
Година Месец Недеља Дан
Исказивање интересовања за вакцинисање против COVID-19 Pecat

Козарев са представником ОЕБС-а са КиМ о ситуацији у покрајини

20. март 2019.

Заменик директора Kанцеларијe за Косово и Метохију Душан Козарев састао се данас са oфициром за везу Мисије ОЕБС-а на КиМ Душком Завишићем, а теме разговора биле су, поред осталих, безбедносна ситуација, положај српског народа, као и таксе које је привремена администрација у Приштини увела на робу из централне Србије.

Душан Козарев

Фото: Канцеларија за Косово и Метохију

Козарев је Завишића упознао са ситуацијом на терену, упозорио на све чешће нападе на Србе на КиМ и пљачку и отимање њихове имовине, што, оценио је, отежава повратак људи на своја огњишта и само појачава тензије које никоме не доносе ништа добро.

Заменик директора Канцеларије за КиМ је посебно упозорио на погубност, како је рекао, нецивилизацијских и противправних мера Приштине, која је увођењем такси прекршила све до сада постигнуте договоре и споразуме, а посебно ЦЕФТА споразум , и тиме нанела велику штету свима који живе на простору јужне српске покрајине.

Према његовим речима, увођење тих такси, али и платформа за разговоре у Бриселу коју су албански представници у скупштини привремених институција усвојили, довели су до прекида дијалога.

У том смислу Козарев је навео да је Београд спреман за дијалог, да је за мир и проналажење компромисног решења, али да Приштина, ако иоле жели наставак разговора, мора да укине неразумне мере и покаже жељу да се процес у Бриселу настави. Козарев је указао и на спремност Канцеларије за даљу сарадњу са Мисијом ОЕБС-а на КиМ, како би се заједнички радило на, пре свега, побољшању услова живота Срба, заштити њихових елементарних људских права на слободу кретања, рад, школовање и правну и сваку другу сигурност.

Мисија ОЕБС-а на КиМ ради и формално под УНМИК-ом и по Резолуцији 1244 Савета безбедности УН.