Насловна » Актуелно » Вести » Вучић: Од решења косовско-метохијског проблема зависи будућност
Етнички мотивисани инциденти на Косову и Метохији, 2021. Преговарачки процес са Приштином Informator
Време од преузимања обавезе формирања ЗСО
Година Месец Недеља Дан
Исказивање интересовања за вакцинисање против COVID-19 Pecat

Вучић: Од решења косовско-метохијског проблема зависи будућност

22. јун 2021. Извор: Танјуг

Од тога како наша генерација буде решавала питање Косова и Метохије зависи будућност наше деце и наше државе, истакао је данас председник Србије Александар Вучић обраћајући се нa Посебнoj седници Скупштине Србије, на којој информише грађане и посланике о преговорима у Бриселу и перспективама деловања српске државе на Косову и Метохији.

Александар Вучић

Фото: Танјуг

Посланици су председника Вучића, по уласку у салу, дочекали аплаузом.

Поред Вучића, седници присуствују и директор Канцеларије за КиМ Петар Петковић, министри Никола Селаковић и Марија Обрадовић, представници Српске листе, председници општина са КиМ

Вучић, подносећи извештај о КиМ, рекао је да данас пред нама није лак задатак и није време за свечарско расположење, није време за превелика очекивања или очекивања која нису у сладу са реалношћу која нас окружују.

Захвалио се свима који су свесни важности питања КиМ за Србију и наш народ у целини.

Реч је о питању која је у подтексту готово сваке наше политичке теме, сваког нашег државнотворног напора, али много дубље сустинског, идентитетског, економског, и сваког другох питања“, објаснио је он.

Вучић је казао да они који мисле да одлагањима, куповином времена, иако смо то много мање радили од друге стране, а морали смо понекад да чинимо, можемо решити то питање, морам казати проблем нисмо решили.

„Мораћемо да наставимо да га решавамо одговорно са стратешким погледном у будућност и свести о томе како желимо земљу да оставимо потомцима“, рекао је он.

Вучић је истако да је то дуг према сваком припаднику нашег народу у земљи и расејању.

Не треба нам замрзнути конфликт на КиМ, неко може да га одмрзне

Председник Србије Александар Вучић поручио је данас у Скупштини Србије да нама није потребан замрзнути конфликт на КиМ , јер ако не дође до компромисног решења можемо да дођемо у ситауцију да неко одмрзне тај конфликт.

Александар Вучић

Фото: Танјуг

Вучић је представљајући посланицима у парламенту извештај о току преговора са Приштином и о стању на КиМ рекао да је да људи у Београду који седе по кафићима лако причају о томе како нам је потребан замрзнути конфлит, али да тако не мисли наш народ који живи у тешким условима на КиМ и поготово у српским енклавама.

"Они не живе на начин као ми овде, већ много теже и зато желе да преговори постоје да бисмо могли било када у бућности да дођемо до неког компромисног решења. Ако не, онда ћемо доћи у ситауцију да неко одмрзне тај конфликт", навео је Вучић.

Председнк истиче да то није само питање ко има више оружја и ко је снажнуји већ да је питање ко има право и ко жели или не жели да нечију децу враћа у мртвачким сандуцима сандуцима или да учини све што је могуће да такву ситуацију избегне.

Вучић додаје да може, такође, у Београду да чује како је битно само да што више пролази време по питању КиМ пошто ћемо ми бити све јачи Косово све слабије.

Како каже, економски је то тацно, а питање да ли је тачно и политички.

Вучић напомиње да западне слиле свој суд неће променити шта год да се деси и да ће се и даље залагати за независно Косово или отцепљење Косова од Србије по сваку цену.

Немамо право да осионо преговарамо са Приштином,због Срба на КиМ

Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас да је питање шта наша држава може да учини да помогне Србима на Косову и Метохији и оценио да Београд нема права на арогантан приступ у преговорима са Приштином, без обзира што они мисле да то право имају.

Александар Вучић

Фото: Танјуг

Вучић је на посебној седници Народне скупштине Србије на којој информише грађане и посланике о преговорима у Бриселу и перспективама деловања српске државе на Косову и Метохији, казао и да је сам себи замерио што је у једном тренутку реаговао емоционално и непотребним увредама одговорио другој страни.

"Имамо ли право на арогантан, осион и бахат приступ у преговорима са Приштином, они мисле да га имају, ја мислим да га немамо и себи сам замерио што сам у једном тренутку слушајући најтеже увреде на рачун Србије и на рачун људи из система државе Србије, ничим поткрепљене оптужбе, реаговао бурно и узвратио ружним непотребним увредама другој страни", казао је Вучић.

Додао је да је жив човек и да понекад емоционално реагује.

"Понекада не можете да трпите да три сата слушате глупости, неистине, непоштовање свега што је договорено, неуважавање чињеница, непоштовање онога што су сами потписали и прихватили, а да не реагујете", казао је Вучић.

Данас је на КиМ однос Срба и Албанаца један према 15

Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас у Скупштини Србије да тренутно на КиМ, према нашим подацима, нема више од 95.000 Срба, нити више од 1,35 милиона Албанаца.

Данас је на КиМ однос Срба и Албанаца један према 15, што говори о тежини ситуације са којим се суочава наш народ и држава на КиМ, рекао је он.

Александар Вучић

Фото: Танјуг

Срби су од доминатног народа на КиМ, у Средњем веку, дошли до 11 одсто 1991. године", рекао је Вучић додајући да их је после било и мање, а нарочито након последњег великог егзодуса Срба и доласка међуанродних снага.

Вучић је представљајући посланицима у парламенту извештај о току преговора са Приштином и о стању на КиМ рекао да су наше рачунице о томе колико тренутно има Срба и Албанаца на КиМ најтачније и најпрофесионалније урађене, без обзира на све неистине и претеривања са наше и њихове стране у погледу броја Срба и Албанаца.

"Ми смо после Другог светског рата у пописима имали између 21 и 26 одсто Срба на КиМ, али просечно око 23 одсто српског живља, а заједно са Црногорцима и Југословенима готово 30 досто. Данас је на КиМ однос Срба и Албанаца један према 15, што говори о тежини ситуације са којим се суочава наш народ и држава на КиМ", казао је Вучић.

Истиче да је пуно урађено да се помогне нашем народу на КиМ и да смо просечно давали годишње око 500 милиона евра за наш народ на КиМ, а да смо 2020. и да ћемо 2021. завршити са више од 750 и чак 800 милиона евра датих нашем народу на КиМ.

Подсећа да лекари, наставници и други добијају за 50 одсто већа примања на КиМ него у централној Србији, али да се и даље Срби исељавају са Косова и да тај тренд држава није успела да промени.

Каже да је тај одлив становништва, ипак, мањи него 2000-тих година, али да и даље Срби са КиМ одлазе у Крагујевац, Краљево, Крушевац, Смедерево, Београд и друге градове централне Србије очекујући бољи живот и сигурност.