Specijalni predstavnik generalnog sekretara Ujedinjenih nacija i šef Unmika Zahir Tanin ocenio je da u sprovođenju Briselskog sporazuma postoje veliki izazovi, ali je poručio da dogovori postignuti između Beograda i Prištine u Briselu moraju biti sprovedeni što pre.
On je, otvarajući sednicu Saveta bezbednosti UN u Njujorku, tokom koje će se razmatrati tromesečni Izveštaj generalnog sekretara UN Ban Ki Muna o radu Unmika, podsetio da je nastavak dijaloga u avgustu u Briselu rezultirao nizom dogovora, uključujući i glavne elemente osnivanja Zajednice srpskih opština (ZSO).
Naveo je i da je 15. oktobra počeo rad na revitalizaciji mosta u Kosovskoj Mitrovci.
"Ali, 30. oktobra je kosovska predsednica Atifete Jahjafa podnela aranžman Ustavnom sudu koji je potom privremeno suspendovao implementaciju dogovorenog... Pozivam da opredeljeni ciljevi i dogovori budu što pre ispunjeni", istakao je Tanin, koji je početkom oktobra stupio na dužnost.
On je rekao da su dešavanja tokom protekle nedelje napravila potencijalne probleme u odnosima između Beograda i Prištine i dodao da se tim povodom sastao se sa rukovodstvom i jedne i druge strane, kao i sa glavnim političkim akterima i verskim liderima.
"Jasno mi je da su akcije međunarodnih predstavnika i jako rukovodsto Beograda i Prištine potrebni ako želimo da održimo istinski napredak", naglasio je, poručivši da je bez obzira na kratkoročne političke probleme potrebno kroz dijalog prebroditi neke od najtežih problema koji pogoršavaju odnose dve strane.
Tanin je ocenio i da je za Kosovo veliki korak napred učinjen 27. oktobra, kada je potpisan Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU.
Upozorivši da su trenutni politički izazovi na Kosovu veoma ozbiljni, Tanin je ukazao da nasilje ometa rad parlamenta, gde pripadnici političke opozicije koriste suzavac i druge predmete.
"Izražavam žaljenje zbog takvog neprihvatljivog ponašanja, jer sila i zastrašivanje ne pripadaju parlamentu", rekao je on, dodajući da svaka osoba koja pribegne nasilju nora biti pozvana na odgovornost.
Šef Unmika je ukazao i da zaštita kulturnog nasleđa mora da postane predmet intenzivne komunikacije Beograda i Prištine, uključujući i kroz briselski dijalog.
Pomirenje, naveo je, takođe, zahteva pojačane napore da se utvrdi subina nestalih lica još iz rata, a u tom kontekstu je pozdravio nedavnu saradnju Beograda i Prištine u okviru radne grupe o nestalim licima.
Što se tiče osoba raseljenih zbog sukoba, Tanin je upozorio da će broj povratnika ove godine biti najniži od 2000. i pozvao sve zainteresove strane da podstaknu povratak na Kosovo.
Osvrnuvši se na priliv velikog broja migranata i izbeglica, rekao je da Kosovo nije direktno mnogo pogođeno, ali da Unmik nadgleda situaciju.
"Bliska regionalna i međunarodna saradnja je neophodna. U tom svetlu, usvajanje strategije za sprečavanje radikalizacije i nasilnog ekstremizma na Kosovu je važan element i Unmik tu nastavlja da pomaže", poručio je specijalni predstavnik generalnog sekretara UN i šef Unmika Tanin.