Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić izjavio je da niko ne treba da očekuje da će Srbija menjati stav po pitanju statusa svoje južne pokrajine, ali da Beograd i Priština, i pored toga, imaju veliki prostor za rešavanje pitanja od zajedničkog interesa i stvaranje trajne stabilnosti na tom području.
"Moje uverenje je da naše nesporazume treba da izolujemo. Postoje teme oko kojih se većina Srba i Albanaca ne slažu, ali treba da budemo mudri i pažljivi i da svetlo bacimo na sve ono što nam je zajednički interes, a ako dobro razmislimo uvidećemo da je mnogo više stvari oko kojih se slažemo i oko kojih imamo zajednički interes nego stvari oko kojih se razlikujemo", rekao je Đurić u intervjuu za prištinsku televiziju Tribuna.
Moguće je, kazao je, da Beograd i Priština, bez obzira na neslaganje oko pitanja statusa KiM, mogu da razgovaraju uz međusobno uvažavanje, poverenje i prihvatanje legitimiteta institucija.
Put do poverenja, međutim, prema njegovim rečima, ide preko sprovođenja sporazuma, i zato nespremnost Prištine da sprovede dogovor o Zajednici srpskih opština, odnosno stavljanje samog sporazuma na ocenu ustavnosti, ne doprinosi procesu približavanja srpskog i albanskog naroda.
"Imam veliko poštovanje prema nezavisnim institucijama, ali mi se nismo dogovarali sa sudom već sa vladom koja je izabrana na izborima i koja ima obavezu da dogovore koje je postigla sprovodi. Ti sporazumi nisu loši, ni štetni ni za Srbe, ni za Albance. Treba da prestane da se vodi politika međusobnog zastrašivanja. Moramo da shvatimo da nije sve što je dobro za Srbe automatski loše za Albance i obrnuto", istakao je Đurić.
Objasno je da ZSO nije politički entitet koji je uperen protiv bilo koje grupe na KiM i zato iznenađuje to što političke strukture u Prištini, umesto da se bave nezaposlenošću, borbom protiv korupcije ili lošom ekonomskom situacijom, u fokus stavljaju to pitanje.
"Mi nismo do kraja ubeđeni u spontanost protesta u Prištini i nisam siguran da oni nemaju neku vrstu blagoslova dela vladajućih struktura. Sigurno je da protivljenje razgovoru postoji i kod dela političkih snaga na srpskoj političkoj sceni. Rekao bih da ideja da mi ne treba da razgovaramo i rešimo probleme jeste kontraproduktivna i jeste recidiv politike koja je i dovela do problema koje danas imamo", rekao je Đurić.
"Mi u ovoj generaciji treba da izgradimo bolje poverenje i saradnju, a do toga nećemo doći ukoliko političari umesto da se bave konkretnim i pravim problemima plaše narod Zajednicom srpskih opština. ZSO nije nikakav bauk i nije uperena ni protiv koga. ZSO će uticati samo na to da se Srbi na KiM osećaju komfornije i sigurnije tako što će odlučivati o pitanjima od lokalnog značaja", objasnio je Đurić.
Osvrćući se na dosadašnji tok briselskog dijaloga, Đurić je rekao da nisu papiri ti koji treba da pomire ljude, već da su lideri ti koji treba da pruže jedni drugima ruku i pokažu da oni neposredno međusobno uspostavljaju poverenje.
"Mislim da je potrebno mnogo više reda u načinu na koji se vodi dijalog, uključujući strategiju komunikacije sa javnošću. Ako potrošimo tri dana da se dogovorimo o nekoj temi, zašto ne potrošimo još jedan ili dva dana da se dogovorimo kako ćemo ljudima to da objasnimo jednostavno i na isti način i u Beogradu i Prištini i gde god se osećaju posledice tih sporazuma", kazao je direktor Kancelarije za KiM.
petak, 27.11 2015.