U Kosovskoj Mitrovici danas počinju radovi na revitalizaciji Mosta na Ibru koji je od 2011. godine zatvoren za saobraćaj. Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić kaže za RTS da most na Ibru neće biti otvoren sve dok rekonstrukcija ulice kralјa Petra ne bude potpuno završena. Dodaje da će se o ZSO i telekomunikacijama razgovarati sutra u Briselu.
Početak radova na mostu u Kosovskoj Mitrovici u skladu je sa dogovorom Beograda i Prištine iz avgusta 2015. godine. Kad radovi, kako se planira u januaru budu gotovi, most koji je godinama razdvajao grad na albanski i srpski deo, biće ponovo otvoren za saobraćaj.
Direktor kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić rekao je, gostujući u Dnevniku RTS-a, da most na Ibru neće biti otvoren sve dok ne bude potpuno završena rekonstrukcija, odnosno dok Ulica kralјa Petra ne bude pretvorena u pešačku zonu, kao i dok ne bude uspostavlјen statički punkt Kfora i srpskog dela KPS-a na severnoj strani mosta.
Kaže da su drugi rasipali narodni novac na nepostojeće projekte u Kosovskoj Mitrovici.
"Mi danas gradimo i za šest meseci, odnosno do 20. januara i završetka rekonstukcije, čitava Kosovska Mitrovica će dobiti novi izgled saobraćaja", kaže Đurić.
Đurić napominje da među Albancima ima onih koji ismevaju to što Srbija poštuje svoje obaveze iz Briselskog sporazuma i kojima "apsolutno ne pada na pamet" da preuzmu odgovornost za sprovođenje svog dela sporazuma.
Podseća da se više od 40 posto teksta sporazuma odnosi na ZSO.
Što se tiče nastavka razgovora u Briselu, Đurić kaže da već sutra počinju razgovori i o Zajednici srpskih opština i o telekomunikaciji.
Govoreći o poseti potpredsednika SAD Džozefa Bajdena, Đurić naglašava da je ona veoma važna za Srbiju i u interesu naroda.
"Mi želimo da gradimo što je moguće kvalitetnije i bolјe odnose sa SAD", kaže Đurić.
Što se tiče pritisaka na Srbiju u pogledu stavova prema KiM i novih pokušaja Prištine da se učlani u međunarodne organizacije, Đurić poručuje da su pozicije Srbije po pitanju statusa Kosova poznate.
"Mi ćemo se tokom posete fokusirati na ono oko čega možemo da izgrađujemo i unapređujemo saradnju", kaže Đurić, dok ono oko čega nema slaganja ostaje po strani, uz nastojanje da se razlike smanje.
Podsetio je da u periodu od četiri meseca Srbiju posećuju predstavnici najvažnijih zemalјa u svetu, navodeći predsednika Kine, potpredsednika SAD, predsednika ruske vlade.
Takođe, veče pred dolazak Bajdena, u Srbiju dolazi švedski premijer, kaže Đurić, objašnjavajući da je veoma retko da lider jedne protestantske zemlјe dolazi samo u Srbiju.
"Mislim da je Srbija postala jedan izuzetno važan sagovornik po pitanju regionalnih odnosa, stabilnosti, po pitanju klјučnih tema za Evropu, kao što su pitanja migrantske krize", kaže Đurić.
Ističe da se to "itekako preliva na položaj našeg naroda na KiM".
Video