Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić izjavio je večeras da pitanje uzurpirane srpske imovine na Kosovu i Metohiji mora da bude tema razgovora u Briselu i da misli da postoji podrška u centrima odlučivanja da se to dogodi.
Pitanje imovine mora da bude tema razgovora u Briselu, rekao je Đurić i istakao da predstavnici zvaničnog Beograda neprekidno insistiraju na toj temi, te da nije bilo sastanka na kojem zvaničnicma EU nisu preneli očekivanja u vezi sa pitanjem srpske imovine na KiM.
"Koliko god Priština želela da izbegne razgovore o imovini, ja sam spreman da se opkladim da će biti naterani da u jednom trenutku sednu za sto i razgovaraju o imovini. Za tim stolom nas čeka ogroman broj predmeta koji se tiču otuđenih stanova - preko 40.000 stanova i velikog broja kuća,"- rekao je on.
Đurić je u gostujući u programu TV "Most" iz Zvečana rekao da 25 odsto teritorije Kosova i Metohije se katastarski nalazi u privatnom vlasništvu građana srpske nacionalnosti i da tu ne računa društvena preduzeća, firme i imovinu SPC.
Direktor Kancelarije za KiM je istakao da dok god se na čelu Vlade Srbije nalazi Aleksandar Vučić i dok bude vođena sadašnja politika da je sasvim sigurno da će Kosovo i Metohija ostati visoko na lestvici ulaganja i podrške.
Neće biti smanjenja pomoći, ukidanja institucija i slično, naprotiv može biti samo napora da u granicama relativnog skrominih snaga Srbije unapredimo situaciju i unapredimo položaj naših lјudi ovde, istakao je Đurić.
"Borba za očuvanje srpske kulturne baštine na KiM je podjednako važna koliko i borba za naš fizički opstanak na ovim prostorima. Mi smo sprečavanjem ulaska Kosova u UNESCO dobili jednu rundu, međutim, borbu moramo nastaviti,"- kazao je on.
Đurić je najavio da će u Parizu u Srpskom kulturnom centru u septembru biti organizovana izložba srpskog kulturnog, istorijskog i duhovnog nasleđa KiM u svetlu odbrane našeg članstva u UNESCO i protivlјenja otimanja dela teritorije Srbije sa želјom da se donosiocima odluka pokažu neke od najimpresivnijih tragova srpske kuture na KiM.
Đurić je govorio i o početku radova na glavnom ibarskom mostu u Kosovskoj Mitrovici istakavši da misli da je situacija iz prethodnih godina bila nedovolјno izvesna, nedovolјno dugoročno pouzdana i stabilna.
Podsetio je na jul 2014. kada je preko noći iz, kako je naveo, ko zna kojih razloga skinuta barikada sa mosta u Kosovskoj Mitrovici naglasivši "da je to tada urađeno bez naše volјe i saglasnoti" i da je nakon toga postavlјen "Park mira".
"Sada je ideja, da se ne bi strepelo da će neko preko noći da upadne u Severnu Mitrovicu, ulica Kralјa Petra će da se zatvori za saobraćaj i da se pretvori u jednu savremenu pešačku zonu, poput Knez Mihajlove u Beogradu koja će u donjem delu ulice da bude izdignuta i nivelisana u odnosu na raskrsnicu ispred mosta, tako da će imati više od 1m visine i bukvalno će da bude zatvaranje bilo kakvog prilaza iz pravca južne Mitrovice,"- rekao je Đurić.
Sa druge strane sa mosta će moći da se skrene u Bošnjačku mahalu i prema Suvom Dolu, na mostu će se sa severne strane nalaziti, vrlo važno, stalni punkt Kfora, rekao je Đurić.
"Kakva je to pobeda Albanaca ako imate statični punkt Kfora, policije i pešačku zonu i niko više neće moći da strepi da će neko preko noći ukloniti barikadu i da će se desiti ne znam ni ja šta,"- rekao je on.
Od svih mogućih rešenja za glavni most u Kosovskoj Mitrovici u ovom trenutku, mislim da je ovo rešenje nešto što garantuje najviše očuvanje naših interesa, kazao je Đurić zaklјučivši da pitanje mosta, iako u bolјim situacijama od današnje, niko nije rešio u proteklih 16 godina.