Zamenik direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju Dušan Kozarev izrazio je danas u Prištini uverenje da će u skorijem periodu uslediti konkretna rešenja koja imaju za cilј da osnaže poziciju Srba i drugih nealbanaca u toj pokrajini.
Kozarev, koji je na Nikolјdan, u prištinskoj crkvi Svetog Nikole prisustvovao svetoj arhijerejskoj litugiji, novinarima je kazao da postoje čvrsta uveravanja da će neke simbolične stvari početi da se pomeraju napred kada je u pitanju status srpske imovine, uzurpirane ili na druge načine negativno tretirane.
On je istakao da očekuje da deo lјudi, koji kroz tapije i katastre nose 25 odsto teritorije Kosova i Metohije, kao privatna lica, u svom vlasništvu dobiju pravo da se usele tamo gde su ranije živeli, vrate se gde žele i dobiju papir da je to njihovo - ma koliko to paradoksalno izgledalo.
Podvukao je da je imovina nešto sveto, te da ne može u društvu, koje želi sebe da smatra evropskim, biti normalno da se nekom kaže da ne sme da se vrati na svoju imovinu samo zbog svog prezimena ili vere.
Kozarev je izrazio zadovolјstvo što je u porti hrama Svetog Nikole bilo više lјudi nego ranijih godina, te i uverenje da će ih sledećih godina biti "više nego danas u srpskoj Prištini".
"Onima koji napadaju srpske dečake, koji se plaše mogućnosti srpskog povratka na srpska vekovna ognjišta, poručujemo da smo ovde danas, da bi voleli jedne druge, da bi bili tu da se okupimo oko svetinje, oko dobrih, životnih vrednosti, da lјudi treba da se slobodno osećaju, žive i misle. Da oni koji misle da će drugačijim delovanjem, pretnjama, pritiscima jednostranim potezima, pa i silom nešto postići, da kažemo da je uzaludno, da će i Srbi i SPC ostati okuplјeni oko jedinog zdravog i normalnog za budućnost ispravnog kursa, a to je odnos prema normalnom životu i normalnim vrednostima", istakao je on.
Prema njegovim rečima, za razliku od onih koji šalјu poruke da Srbima nije mesto u srpskoj Prištini, "poručujemo da ćemo nastaviti da se borimo da imovina ovog hrama koja je uzrurpirana, kao što smo uspeli da izdejstvujemo za imovinu hrama i manastira u Dečanima".
Kozarev je naglasio da će se odgovarajućim pravnim postupcima učiniti sve da bi se rešilo pitanje poseda hrama, koji treba da mu se prizna.
On je priznao novinarima da je imao "tehničke probleme" na administrativnom prelazu Merdaru.
Kozarev je na arhijeresku službu kasnio, jer se, kako je preneo, nekome nije svidelo što u putnom nalogu piše Kosovo i Metohija, pa je osporavao dokumenta.
"Obavestićemo koga treba i gde šta se desilo. Nije trebalo da se desi jer je prelazak bio u skladu sa svim procedurama", naglasio je on.
Episkop raško-prizrenski Teodosije kritikovao je prištinske vlasti što, u vezi crkve, nisu odgovorile na žalbe i pisma.
"Sigurno da namere nisu dobre, ali ćemo svedočiti, obnavlјati koliko možemo. Svedočićemo svuda kakvo je stradanje naše crkve i građana na Kosovu i Metohiji. Oni bi hteli da pokriju svoju sramotu, ali ne mogu, jer je očevidna i prisutna ovde", poručio je on.
Vladika je istakao da je dužnost da kažemo svima kako danas postupaju prištinske institucije prema ovom crkvi Svetog Nikole, jedinom pravoslavnom hramu u Prištini.
"Imamo još jedan hram koji smo započeli, ali ne dozvolјavaju da uđemo u njega, a kamoli da obnovimo. Svi gledaju i ćute", konstatovao je on poručivši da će srpski narod, ako neko ruši, obnavlјati svoje.
"Oni koji uzrupriraju tuđe i žele drugome zlo, oni neka se pitanju kakva je njihova i da li će uopšte imati budućnost. Neka čine dobro, pa da se nadaju dobrom", poručio je episkop Teodosije.