Predsednik Vlade Grčke Aleksis Cipras kaže da su on i srpski premijer danas zaključili da budućnost Balkana može biti izgrađena samo na osnovama međunarodnog prava, a ne na nerazumnim radnjama i nepoštovanju međunarodnih ugovora.
"Zajednički smo istakli da budućnost Balkana može biti izgrađena samo na osnovama međunarodnog prava, obostranog poštovanja, dijaloga i saradnje, a ne kršnejem pravila, ne intervencijama, ne izazivanjima i nepoštovanjem međunarodnog prava i nerazumnim radnjama vezanim za nepoštovanje međunarodnih ugovora", rekao je Cipras na pres konfernciji u Palati Srbija dodajući da na Balkanu nema mesta za takve stavri i to ne pomaže njegovom evropskom putu.
S tim u vezi, kako je naveo, Srbija ima ključnu ulogu za mir i stabilnost između ostalog kroz kontinuitet teškog ali neophodnog dijaloga sa Prištinom.
Mir i stabilnost se u regionu, prema njegovim rečima, mogu obezbediti samo zajedničkim prihvatljivim rešenjima za pitanje Kosova i Metohije.
"Imajte u vidu da će Grčka ostati pri svom stavu koji je vezan za poštovanje međunarodnih principa u rešavanju tog pitanja", naglasio je Cipras.
Takođe je podvukao da je od strateškog značaja uključivanje Srbije u EU, zbog čega, dodao je, Grčka podržava aktivno put Srbije u EU i zna da postoje velike teškoće i žrtva koju narod mora da pretrpi kako bi ostvarila svoj cilj.
Grčki premijer pozvao je na jačanje dijaloga veza u rešavanju migrantskog pitanja.
"Treba da izbegnemo pojave koje smo videli prošle godine. Prošle godine su neke sile imale jednostrane radnje i na sopstvenu ruku pokušavale da rešavaju to pitanje", rekao je Cipras.
Premijeru Srbije zahvalio je na stavu naše zemlje prema kiparskom pitanju i poštovanju međunarodnog prava.
Grčka je, kako je objasnio, posvećena pronalaženju pravednog rešenja u interesu celog naroda, kako bi vojska napustila okupiranu teritoriju.
Cipras je podsetio da su grčki i srpski narod povezani značajnim istorisjkim, kulturnim i duhovnim vezama, koje su zasnovane na obostranom poštovanju i iskrenom prijateljstvu, ali i solidarnosti u teškim trenucima.
"Postoje zajedničke duhovne, crkvene tradicije, a posebno zajednički put u teškim istorijskim trenucima, kada su se nalazili na istoj strani boreći se za ideale i vrednosti. Tokom trajanja Drugog svetskog rata našli smo se na istoj strani istorije, a kasnije zadržali bliske veze i saradnju. Niko ne može zaboraviti solidarnost Grčke tokom NATO bombardovanja, kada je stala uz srpski narod", naveo je Cipras.