Beograd je opredeljen za dijalog, stabilnost i mir, a istovremeno nije spreman da ćuti kada se gaze i ugrožavaju prava Srba na Kosovu i Metohiji, izjavio je danas direktor Kancelarije za KiM Marko Đurić.
On je, gostujući na RTS-u, rekao da međunarodna zajednica ima ogromnu odgovornost za situaciju na KiM, s obzirom na činjenicu da tamo ima i svoje vojno prisustvo.
"Dobro je kada god čujemo osudu, kada čujemo poruke da nije prihvatljiva promena granica na Balkanu, a isto tako mislim da je loše kada se o tome ne govori i kada se stvari guraju pod tepih", istakao je Đurić.
Kaže da se rešenje nikada neće pronaći dok ne bude razgovora, ističući da je Beograd svih ovih meseci i godina opredeljen za razgovore.
"Jedan od razloga zašto smo u prethodnim godinama ipak imali kakav takav mir na području KiM je i to što smo razgovarali, i to i kada je bilo teško, i kada je bilo neprijatno, i uvek smo poštovali ono što dogovorimo i preuzmemo kao obavezu. Sada je došlo vreme da se izvrši pritisak na one koji su preuzeli obaveze sa albanske strane, da ispune svoj deo posla i da nastave sa razgovorima", naveo je on.
Za razliku od srpske strane koja je posvećena razgovorima, predstavnici Albanaca u Prištini onog momenta kada im se ne sviđa nešto politički, kao u slučaju Ramuša Haradinaja pokušavaju jednim političkim aktom kakva je rezolucija pokrajinske skupštine da blokiraju proces dijaloga, primetio je Đurić.
Ipak, Đurić ocenjuje da se iz razgovora prethodnih dana stiče utisak da Beograd nije usamljen u želji za razgovorima, te da su i predstavnici Evropske unije veoma zaintresovani za to da se razgovori nastave.
"Verujem da ćemo onog momenta kada dobijemo saglasnost te tri strane, da će se tog momenta nastaviti razgovori, mi smo svakako spremni", istakao je direktor Kancelarije za KiM.
On je ocenio da je jedan od razloga "zašto su separatisti veoma nervozni činjenica da ih za pregovaračkim stolom ne čeka nezavisnost".
Može, kaže Đurić, da ih čeka normalizacija odnosa, rešavanje svakodnevnih problema, ali ih nikada neće čekati bilo kakva forma nezavisnosti.
U tom smislu smatra da izjave koje dolaze iz Prištine pre svega služe za domaću upotrebu i ne doprinose snižavanju međuetničkih tenzija.
"I premijer Vučić je u više navrata iznosio državni stav da je bilo kakav oblik nasilja prema Srbima na KiM nešto što Srbija nikad neće prihvatiti. Srbija je uvek spremna da pomogne, štiti i omogući našem narodu da opstane i materijalno i politički", zaključio je Đurić.