A A A ћир |  lat  
Naslovna » Aktuelno » Vesti » Đurić: Monahinje jače od bezumnika koji blokiraju manastir
Etnički motivisani incidenti na Kosovu i Metohiji, 2021. Pregovarački proces sa Prištinom Informator
Vreme od preuzimanja obaveze formiranja ZSO
Godina Mesec Nedelja Dan
Iskazivanje interesovanja za vakcinisanje protiv COVID-19 Pecat

Đurić: Monahinje jače od bezumnika koji blokiraju manastir

08. januar 2018. Izvor: Tanjug

Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić, povodom albanske blokade manastira Presvete Bogorodice u Đakovici, kaže da ovo nije prvi put da se tako nešto dešava i da je to dokaz da međunarodne snage u ovom slučaju ne obavljaju posao na najbolji mogući način.

Foto: Tanjug

"Ja sam hteo da govorim o tome da imamo hiljade naoružanih vojnika, toliko pripadnika različitih misija, svi oni zajedno, kada vide da lokalne institucije nisu u stanju da zaštite četiri monahinje, pokazali su da ne rade svoj posao u tom konkretnom slučaju, na najbolji mogući način. Ovo nije prvi put da se tako nešto dešava. Prethodnih godina je za Srbe Đakovica ostala potpuno nedostupna. Srbima je onemogućeno da posete ono što im pripada generacijama", rekao je Đurić, gostujući na televiziji "Pink".

Đurić je rekao i da ti ljudi, koji su za njega bezumnici, jer blokiraju verski objekat, ne shvataju da su te monahinje iza manastirskih zidina slobodnije u ljubavi i u molitvi, od onih koji su okovani mržnjom.

"Ono što ja veoma volim kod obeležavanja ovih praznika na Kosovu i Metohiji, je to što taj naš narod drži do običaja. Oni čuvaju tradiciju, i to je važno za očuvanje zajednice. Ukoliko te stvari ne čuvamo sa posebnom ljubavlju, onda ne možemo ni da opstanemo", rekao je Đurić.

Problem Specijalnog suda da reše Priština i međunarodna zajednica

Direktor Kancerarije za KiM Marko Đurić kazao je danas da Srbija nije konsultovana kada je osnivan Specijalni sud za ratne zločine OVK, te da sada, kada je nastao problem, to treba da se rešava na relaciji Priština-međunarodna zajednica.

Upitan da prokomentariše pokušaj suspendovanja tog suda u pokrajinskom parlamentu, Đurić je rekao da je Srbija za kažnjavanje svih zločinaca, ali da je međunarodna zajednica poverila osnivanje Specijalnog suda Prištini.

"Da je međunarodna zajednica više sarađivala sa nama i da nam je izručivala one koje tražimo, siguran sam da bi danas bilo manje političkih i drugih problema i manje terorizma", rekao je Đurić.

On je podsetio da je međunarodna zajednica osnivanje suda poverila onima kojima taj sud treba da sudi i da se "čudi što ti isti ljudi sada žele da ga ukinu".

"Nisu nas tada zvali, nemoj da nas zovu ni sada kada su se posvađali sa onima sa kojima su to dogovarali. Naravno da ćemo uvek da podržavamo gonjenje ratnih zločina i da insistiramo na tome da odgovorni budu kažnjeni", pojasnio je on.

Kako kaže, Hašim Tači pomilovao je trojicu bivših članova OVK osuđenih za ubistvo porodice Hajra, te da je to "ambijent koji danas oslikava stanje svesti".

"Time su poslali snažnu poruku da se zločin nad Srbima ne kažnjava. Pogađa me i nije ljudski da niko iz međunarodne zajednice ne reaguje na tako nešto", zaključio je Đurić.