Direktor Kancelarije za KiM Marko Đurić istakao je danas, povodom brojnih incidenata nad srpskim narodnom u južnoj srpskoj pokrajini, da je poslednji trenutak da međunarodna zajednica ispuni svoje obaveze i zaštiti nedužnu nejač od sistematskog nasilja.
Đurić je na konferenciji za novinare naglasio da smo suočeni sa nizom incidenata protiv srpskog naroda, što predstavlja opasno ugrožavanje stabilnosti i opstanak srpske zajednice na KiM.
Samo u maju zabeležen je veliki broj incidenata, naveo je Đurić prenevši brojne primere sistematskog nasilja nad Srbima.
Ukazao je na krađu stoke porodicama koje žive od stočarstva, kamenovanje medicinskih ustanova u srpskim sredinama, ali i slučaj kamenovanja povratnika koji su 28.maja u selu Petrič došli da proslave praznik Svete Trojice, ali i poslednji slučaj, od sinoć, gde su Albanci napali Srbe i naneli povrede čak petomesečnoj bebi.
Kao poslednju informaciju koju je dobio preneo je da je našem reditelju i autoru koji se bavi pitanjem srpskog nasledna na KiM, Borisu Malagurskom, koji je trebalo da prisustvuje projekciji svog filma, uručena zabrana ulaska u pokrajinu.
„Srbija postavlja pitanje međunarodnoj zajednici šta je to što je potrebno da se desi da dođe do organizovane reakcije hiljade predstavnika međunarodnih misija koje imaju jasan mandat, nalog i misiju da spreče ovakve događaje i kampanju nasilja, koja je očiglendo sistematska, i direktna posledica političke negativne klime koju separatisti stvaraju naspram srpskog stanovništva“, kazao je Đurić.
On je istakao da Beograd zahteva ne samo od Kfora, UNMIK-a i Euleksa već i najuticajnijih evropskih i svetskih država, da učine što je njihova odgovornost a to je da se na KiM osigura mir za sve građane.
„Ćutanje u situaciji da imamo dokazanu i nedvosmislenu akciju sa ciljem zastrašivanja je isto što i saučesništvo. Za ovo nasilje nema nikakvog opravdanja“, poručio je direktor Kancelarije za KiM.
Ukazao je na činjenicu da izjave najviših zvaničnika u Prišine, koji su se prethodnih dana ponavljale, kako se protive postizanju kompromisa i dogovora, koji bi podrazumevao da obe strane zadovolje svoje interese, zajedno s ovim nasiljem, koje nema osudu Prištine i reakcije na terenu, predstavlja ozbiljan korak nazad u procesu normalizacije odnosa.
„Onaj ko misli da sa Srbijom može da razgovara sa batinom u ruci pogrešno procenjuje situaciju na terenu, kao i oni koji misle da će Srbija prihvatiti da se ovakve stvari guraju pod tepih“, podvukao je Đurić.