Dokumentarni film "Kosovo: Momenat u civilizaciji", koji je u proteklih godinu dana imao premijeru u mnogim svetskim metropolama, danas je prvi put javno prikazan i u našoj južnoj pokrajini, ali bez prisustva reditelja Borisa Malagurskog, koji je vraćen sa administrativnog prelaza.
Na premijeri u Kosovskoj Mitrovici, koja je simbolično počela u 12.44 časova, poslanik srpske liste Igor Simić je upozorio da je na Kosovu i Metohiji na delu orkestrirana kampanja da se trajno izbriše postojanje srpskog naroda.
Simić je kao potencijalnu opasnost naveo Zakon o verskim slobodama koji bi uskoro trebalo da bude usvojen u prištinskom parlamentu, i koji je prvobitno trebalo da zaštiti Srpsku pravoslavnu crkvu.
"Tako je bilo na početku kada je nacrt stigao i kada smo ga i mi podržali. U međuvremenu je stigao jedan amandman koji kaže da postoji Albanska pravoslavna crkva koja polaže pravo na imovinu svih pravosavnih naroda na Kosovu, onda je stigao i drugi amandman koji kaže da je SPC vlasnik crkava i manastira, ali da pravo upravljanja ima ministarstvo kulture u Prištini", kazao je Simić.
Direktor Zavoda za zaštitu spomenika Zoran Garić precizirao je da je od 1999. do 2004. godine uništeno i oštećeno više od 150 srpskih verskih i kulturnih građevina.
Upozorio je i na praksu pojedinaca, ali i organizovanih grupa koji pustoše riznice, krijumčare ikone, artefakte i stari nakit, što, kako je ocenio, svedoči o nesposobnosti privremenih institucija na KiM da spreče nelegalnu trgovinu kulturnim dobrima.
Doktorand Fakulteta istorije umetnosti Jovan Aleksić kazao je da moramo širiti istinu o našem stradanju i našim svetinjama, posebno apelujući na stari deo hrišćanske Evrope, jer naše svetinje imaju univerzalni evropski i hrišćanski kulturni identitet.
"Naše kulturno nasleđe na KiM je naš identitet, jer KiM nije samo teritorija, to je naša duša, naša kolevka, to smo zapravo svi mi", kazao je Aleksić.
Premijera filma istovremeno je organizovana i u Gračanici, gde je takođe održana tribina, na kojoj je gradonačelnik Srđan Popović upozorio da mnogi neuki na KiM danas misle da uništavanjem, osporavanjem i prekrštavanjem kulturnog nasleđa mogu da unište identitet i istoriju srpskog naroda, tamo gde je on kao nacija nastao.
Popović je istakao da se samo poštovanjem tuđe istorije i kulturnog nasleđa pokazuje veličina svog naroda, a to je u ovoj situaciji neophodno da bi razum pobedio na KiM.
"Vlasti u Prištini moraju da se pomire sa činjenicom da na Kosovu postoji srpsko kulturno nasleđe i da je njihova obaveza da objasne svom narodu da to nije nikakva pretnja i da su se oni zakonom obavezali da će to nasleđe štititi", rekao je Popović.
Na tribini je govorio i scenarista filma Miloš Ninković, koji objasnio da je autorima intencija bila da pokažu da je naša kulturna baština istovremeno i svetska kulturna baština i da je naša kulturna baština neophodna za razumevanje civilizacije kakva danas postoji u Evropi.