Međunarodne organizacije čiji je posao da olakšaju povratak interno raseljenih lica sa Kosova i Metohije na njihova predratna ognjišta zakazale su u svakom smislu, i nema te falsifikovane statistike i metodologije kojom se ta činjenica može prikriti.
Kancelarija za Kosovo i Metohiju, kada upozorava na nerešeno pitanje interno raseljenih lica iz naše južne pokrajine, služi se jedinim relevantnim, zvaničnim podacima Komesarijata za izbeglice i migracije Republike Srbije.
Komesarijat je marta 2000. godine, u saradnji sa Visokim komesarijatom Ujedinjenih nacija za izbeglice (UNHCR), organizovao popis interno raseljenih lica sa Kosova i Metohije, kada je registrovano 187.129 lica, a u periodu od 2000. do 2005. godine sa Kosova i Metohije došlo je još više od 20.000 lica.
Broj interno raseljenih sa Kosova i Metohije u centralnoj Srbiji je krajem 2005. godine dakle bio 209.021, što nas, kada uračunamo interno raseljene privremeno smeštene na samom Kosovu i Metohiji u sredinama sa srpskom većinom, dovodi do broja koji premašuje 220.000 interno raseljenih sa Kosova i Metohije koje je Republika Srbija zbrinula.
Trenutan broj interno raseljenih sa Kosova i Metohije na teritoriji centralne Srbije je, prema evidenciji Komesarijata za izbeglice i migracije Republike Srbije, 201.047 lica.
Pozivamo i Prištinu i međunarodne organizacije koje žele da prikriju stvaran broj interno raseljenih sa Kosova i Metohije da, umesto što maskiraju loše rezultate i neuspeh u rešavanju jedne od najvećih humanitarnih katastrofa u novijoj evropskoj istoriji, konačno preduzmu korake kako bi se u interesu pravde i humanosti ovaj problem rešio.