Delegacije Beograda i Prištine su ove sedmice, tokom četvorodnevnih razgovora u okviru tehničkog dijaloga u Briselu, razgovarale o formiranju Zajednice srpskih opština, telekomunikacijama, energetici i drugim otvorenim pitanjima, a u nekima od tih tema je, prema rečima učesnika, postignut napredak.
Višednevne razgovore obeležili su nastupi šefice prištinske delegacije Edite Tahiri u kojima je ona javnosti plasirala netačne informacije o rezultatima razgovora, zbog čega je šef beogradske delegacije, direktor Kancelarije za KiM Marko Đurić uložio oštar protest predstavnicima Evropske unije.
Evropski predstavnici su, prema saznanjima agencije Beta, kritikovali Editu Tahiri zbog interpretacija o sadržini razgovora o telekomunikacijama, nakon čega je od obe delegacije zatraženo da se uzdrže od izjava, a beogradski mediji su iz diplomatskih izvora saznali da su kritike prištinskoj delegaciji pristigle i iz Međunarodne telekomunikacione unije i iz Beča.
Tahiri je, naime, posle razgovora o telekomunikacijama u Briselu izjavila je da će Kosovo dobiti međunarodni telefonski broj 383, a da će zahtev nadležnom međunarodnom telu poslati Austrija.
Đurić je potom novinarima u Briselu objasnio da Međunarodna telekomunikaciona unija, koja je deo sistema UN, prepoznaje Kosovo kao deo Srbije, tako da jedino Srbija može da zatraži još jedan pozivni broj koji bi važio na njenoj teritoriji.
"Ako gospođa Tahiri ili bilo ko iz Prištine misli da može da bez saglasnosti Srbije dođe do pozivnog broja, pozivam ih da to urade. Ako je to što tvrde tačno, onda nam ovi razgovori nisu ni potrebni, neka oni sami zatraže pozivni broj pa će možda da ga dobiju jednog dana, a možda ni tada", rekao je Đurić.
Prema njegovim rečima, bez Srbije ne može da bude postignut dogovor o telekomunikacijama, i poseban pozivni broj, ako i bude omogućen kao proizvod dogovora da "Telekom Srbija" nesmetano funkcioniše na području KiM, može da se dobije samo tako što će ga zatražiti Beograd.
"Mi se trudimo da krčimo put Srbije kroz lavirint ovih teških pregovora, ali to nije lako u situaciji kada imate drugu stranu koja neprekidno govori neistine o onome o čemu se razgovara iza ovih vrata. Ponovo čujemo nešto što ne mogu da nazovem na bilo koji drugi način osim lažima o sadržini razgovora vezanih za telekomunikacije", kazao je Đurić.
On je naveo da je bilo razgovora i približavanja stavova po pitanju tarife.
"Važno je da lokalni pozivi budu zadržani, ali ništa drugo nije dogovoreno i sve je otvoreno za diskusiju“, objasnio je Đurić, dodavši da je stalno iznošenje neistina o sadržini razgovora štetno po dijalog, te da Priština na taj način očigledno pokušava da isprovocira prekid dijaloga.
Delegacija Srbije je, tokom četvorodnevnih razgovora, jasno stavila do znanja da za Beograd nema važnije teme od formiranja Zajednice srpskih opstina koja treba da ima političku težinu.
Đurić je novinarima u Briselu rekao da je srpska delegacija iznela klјučne elemente i principe kako vidi osnivanje te zajednice i istakao da je šteta što u razgovorima „nema direktno predstavnika Srba sa KiM“.
„Razgovori o ovoj temi biće nastavlјeni, za nas od ovoga nema važnije teme. Mi znamo za šta se borimo, ZSO treba da ima, kako je to (Ketrin) Ešton govorila, političku težinu, političke zube i ništa manje od toga ne može da zadovolјi srpski narod i srpsku zajednicu na KiM“, rekao je Đurić.
Ova runda tehničkog dijaloga bila je prilika i za razmatranje drugih otvorenih pitanja, kao što je sudbina „Parka mira“ podignutog na mostu koji povezuje severni i južni deo Kosovske Mitrovice.
Specijalni predstavnik Evropske unije u Prištini Samuel Žbogar je učesnicima tehničkog dijaloga u Briselu predočio način da se prevaziđe spor oko mosta u Mitrovici, saopštila je Maja Kocijančič, portparolka visoke predstavnice EU za spolјnu politiku i bezbednost Federike Mogerini.
„Žbogar je kao predsedavajući radne grupe za most obema stranama predočio tehničku procenu i dao sugestije za prevazilaženje problema“, navela je Kocijančič u saopštenju za medije, ne ulazeći u detalјe Žbogarovih predloga.
Tehnički dijalog u Briselu će biti nastavlјen u ponedelјak 22. juna, dan uoči premijerskog sastanka.