Насловна » Актуелно » Вести » Технички дијалог у Бриселу обележен некоректним јавним иступима представника Приштине
Етнички мотивисани инциденти на Косову и Метохији, 2021. Преговарачки процес са Приштином Informator
Време од преузимања обавезе формирања ЗСО
Година Месец Недеља Дан
Исказивање интересовања за вакцинисање против COVID-19 Pecat

Технички дијалог у Бриселу обележен некоректним јавним иступима представника Приштине

19. јун. 2015. Извор: Канцеларија за Косово и Метохију

Делегације Београда и Приштине су ове седмице, током четвородневних разговора у оквиру техничког дијалога у Бриселу, разговарале о формирању Заједнице српских општина, телекомуникацијама, енергетици и другим отвореним питањима, а у некима од тих тема је, према речима учесника, постигнут напредак.

EEAS

Вишедневне разговоре обележили су наступи шефице приштинске делегације Едите Тахири у којима је она јавности пласирала нетачне информације о резултатима разговора, због чега је шеф београдске делегације, директор Канцеларије за КиМ Марко Ђурић уложио оштар протест представницима Европске уније.

Европски представници су, према сазнањима агенције Бета, критиковали Едиту Тахири због интерпретација о садржини разговора о телекомуникацијама, након чега је од обе делегације затражено да се уздрже од изјава, а београдски медији су из дипломатских извора сазнали да су критике приштинској делегацији пристигле и из Међународне телекомуникационе уније и из Беча.

Тахири је, наиме, после разговора о телекомуникацијама у Бриселу изјавила је да ће Косово добити међународни телефонски број 383, а да ће захтев надлежном међународном телу послати Аустрија.

Ђурић је потом новинарима у Бриселу објаснио да Међународна телекомуникациона унија, која је део система УН, препознаје Косово као део Србије, тако да једино Србија може да затражи још један позивни број који би важио на њеној територији.

"Ако госпођа Тахири или било ко из Приштине мисли да може да без сагласности Србије дође до позивног броја, позивам их да то ураде. Ако је то што тврде тачно, онда нам ови разговори нису ни потребни, нека они сами затраже позивни број па ће можда да га добију једног дана, а можда ни тада", рекао је Ђурић.

Према његовим речима, без Србије не може да буде постигнут договор о телекомуникацијама, и посебан позивни број, ако и буде омогућен као производ договора да "Телеком Србија" несметано функционише на подручју КиМ, може да се добије само тако што ће га затражити Београд.

"Ми се трудимо да крчимо пут Србије кроз лавиринт ових тешких преговора, али то није лако у ситуацији када имате другу страну која непрекидно говори неистине о ономе о чему се разговара иза ових врата. Поново чујемо нешто што не могу да назовем на било који други начин осим лажима о садржини разговора везаних за телекомуникације", казао је Ђурић.

Он је навео да је било разговора и приближавања ставова по питању тарифе.

"Важно је да локални позиви буду задржани, али ништа друго није договорено и све је отворено за дискусију“, објаснио је Ђурић, додавши да је стално изношење неистина о садржини разговора штетно по дијалог, те да Приштина на тај начин очигледно покушава да испровоцира прекид дијалога.

Делегација Србије је, током четвородневних разговора, јасно ставила до знања да за Београд нема важније теме од формирања Заједнице српских опстина која треба да има политичку тежину.

Ђурић је новинарима у Бриселу рекао да је српска делегација изнела кључне елементе и принципе како види оснивање те заједнице и истакао да је штета што у разговорима „нема директно представника Срба са КиМ“.

„Разговори о овој теми биће настављени, за нас од овога нема важније теме. Ми знамо за шта се боримо, ЗСО треба да има, како је то (Кетрин) Ештон говорила, политичку тежину, политичке зубе и ништа мање од тога не може да задовољи српски народ и српску заједницу на КиМ“, рекао је Ђурић.

Ова рунда техничког дијалога била је прилика и за разматрање других отворених питања, као што је судбина „Парка мира“ подигнутог на мосту који повезује северни и јужни део Косовске Митровице.

Специјални представник Европске уније у Приштини Самуел Жбогар је учесницима техничког дијалога у Бриселу предочио начин да се превазиђе спор око моста у Митровици, саопштила је Маја Коцијанчич, портпаролка високе представнице ЕУ за спољну политику и безбедност Федерике Могерини.

„Жбогар је као председавајући радне групе за мост обема странама предочио техничку процену и дао сугестије за превазилажење проблема“, навела је Коцијанчич у саопштењу за медије, не улазећи у детаље Жбогарових предлога.

Технички дијалог у Бриселу ће бити настављен у понедељак 22. јуна, дан уочи премијерског састанка.