A A A ћир |  lat |  eng
Naslovna » Aktuelno » Vesti » Đurić: Poglavlje 35 ne mešati sa dijalogom sa Prištinom
Etnički motivisani incidenti na Kosovu i Metohiji, 2021. Pregovarački proces sa Prištinom Informator
Vreme od preuzimanja obaveze formiranja ZSO
Godina Mesec Nedelja Dan
Iskazivanje interesovanja za vakcinisanje protiv COVID-19 Pecat

Đurić: Poglavlje 35 ne mešati sa dijalogom sa Prištinom

09. decembar 2015. Izvor: Kancelarija za Kosovo i Metohiju

To što je prvo poglavlje koje će Srbija otvoriti sa EU vezano za Kosovo ne znači da proces pristupanja i dijalog sa Prištinom treba pomešati, kaže Marko Đurić.

Šef kancelarije za KiM je na konstataciju da je to već Brisel praktično pomešao, u Kažiprstu rekao da je pogrešno uverenje da su za Beograd pregovori sa Prištinom važni samo zbog pristupanja Evropskoj uniji.

"Ne, oni su važni i zbog unutrašnje stabilnosti, stabilnosti u samoj južnoj pokrajini, ali i položaja naših ljudi na Kosovu i Metohiji", rekao je Đurić.

Na pitanje o tome kako će teći pregovori oko poglavlja 35 kada je briselski dijalog blokiran, Đurić kaže:

"Poglavlje 35 ne bi trebalo da služi kao zamena za dijalog Beograda i Prištine, već kao nešto za verifikovanje onoga što se postiže u dijalogu. Ako se ništa ne postiže, onda nema ni šta da se verifikuje", rekao je Đurić.

Govoreći o rokovima, on je rekao da je to pitanje za briselske zvaničnike.

"Ja mislim da Evropska unija nije, niti može biti kompletna bez Srbije. Nije ovde reč o tome da samo Srbija hoće da uđe u EU, već i o tome da Evropa vidi ogroman interes da Srbija uđe u Uniju", rekao je Đurić.

Đurić je istakao da se celokupna klima na KiM menja kroz pregovore u Briselu, čiji je osnovni cilj stabilnost, ali da Beograd dugo ukazuje na to da druga strana ne radi svoj posao.

"Tri godine ponavljamo da albanski političari ne pristupaju konstruktivno pregovorima, jer ih su tamo samo zato što ih je međunarodna zajednica na to naterala i zato što kroz prisustvo u Briselu obezbeđuju pozicije", rekao je Đurić.

Šef kancelarije za KiM je rekao da o aktuelnoj atmosferi govori, ujedno i zabrinjava, to što je u Prištini posle napada na srpsko stanovništvo fokus na pogrešnoj strani.

"Umesto da fokus javnosti u Prištini bude na napadu, u medijima se govori o tome da su incidenti inscenirani, da iza toga stoje srpske službe ili samo Srbi iz Goraždevca. Jasno da to nije tačno, da je reč o ekstremizmu, a mi smatramo da je u pitanju terorizam", rekao je on.

Đurić je naveo da je Beograd na "smiren, ali dovoljno odlučan način" poslao poruku albanskim političarima da su oni odgovorni za bezbednost ljudi.

"Postoje i kontakti sa Kforom, Euleksom i drugim strukturama bezbednosti. Ipak, Srbi na KiM su se u prethodnoj deceniji opekli o odnos sa lokalnim policijskim snagama. U nekim delovima Kosova su policijske strukture i pod uticajem političkih i kriminalnih grupa", rekao je Đurić.