Eparhija Raško-prizrenska najoštrije danas je osudila najnoviju seriju incidenata, koji ukazuju na višestruko pogoršanje bezbednosne situacije u kojoj živi srpski narod sa svojom Crkvom na Kosovu i Metohiji.
Tim povodom Eparhija raško-prizrenska pozvala je nadležne institucije na Kosovu i Metohiji da poštuju postojeće zakone i zaustave eskalaciju etničkog nasilja i netolerancije.
"Kršenje verskih prava, posebno pravoslavnih Srba na Kosovu i Metohiji verifikovano je i najnovijim izveštajem Stejt Departmenta o verskim slobodama, gde se navodi onemogućavanje slobodnog pristupa vernicima pojedinim objektima i ukazuje na često kršenje postojećih zakona koji regulišu prava SPC i nevećinskih zajednica na ovom prostoru", poručuje se u saopštenju.
Eparhija je uputila i apel međunarodnim predstvnicima i institucijama da učine sve što je u njihovoj moći da se spreči nastavak etničkog nasilja i omogući normalan i bezbedan život srpskom narodu na Kosovu i Metohiji.
U eparhijskom saopštenju se podseća da su pre tri dana desetine kosovskih Albanaca napali srpske vernike koji su sa svojim sveštenikom došli da obiđu ruševine crkve Svete Trojice u selu Petrič kod Kline i obave duhovdansku litiju.
U ozbiljnom incidentu u kome su napadači i pored prisustva policije kamenicama zasuli vernike, povređena su trojica Srba.
U jučerašnjem incidentu u selu Staro Gracko kod Lipljana povređena je jedna žena Srpkinja sa šestomesečnom bebom, a grupa Albanaca kod sela Žač nedaleko od Kline presrela je lokalnog sveštenika Stevana Markovića koji se sa svojom porodicom vraćao sa službe u Pećkoj Patrijaršiji.
Svešteniku su prvo preprečili put, a potom se okupila veća grupa koja je rukama počela da udara o kola i slomila prednje staklo na vozilu.
Petogodišnjih blizanaca i popadija su tom prilikom pretrpeli veliki strah jer je jedan od lokalnih Albanaca, inače pripadnik porodice Keljmendi, koja je i ranije napadala srpske povratnike u Žaču, počeo da preti da će doneti oružje.
Sveštenik je posle toga imao u Osojanu sastanak sa britanskim ambasadorom Rurijem o Konelom kome je detaljno ispričao šta se dogodilo kao i šta je bilo u Petriču jer je on i tada bio zajedno sa vernicima u litiji.
Pored nastavljanja kršenja odluke Ustavnog suda Kosova o dečanskoj zemlji, koju sadašnji kao i bivši predsednik opštine Dečani uporno negira i sprečava registraciju u katastru, kao i pokušaja pretvaranja lokalnog puta koji prolazi pored manastira u magistralni put prema Crnoj Gori, ovi najnoviji incidenti pokazuju da se bezbednosna situacija za Srbe na Kosovu i Metohiji intenzivno pogoršava.
Kosovske institucije, što svojom pasivnošću, a u slučaju Dečana i direktnim učešćem, neposredno doprinose eskalaciji situacije.
Izjave dečanskog gradonačelnika i ministra infrastrukture protiv SPC su preteće i neodgovorne i pogoršavaju ionako već godinama lošu bezbednosnu situaciju u ovoj opštini, stoji u saopštenju.