Епархија Рашко-призренска најоштрије данас је осудила најновију серију инцидената, који указују на вишеструко погоршање безбедносне ситуације у којој живи српски народ са својом Црквом на Косову и Метохији.
Тим поводом Епархија рашко-призренска позвала је надлежне институције на Косову и Метохији да поштују постојеће законе и зауставе ескалацију етничког насиља и нетолеранције.
"Кршење верских права, посебно православних Срба на Косову и Метохији верификовано је и најновијим извештајем Стејт Департмента о верским слободама, где се наводи онемогућавање слободног приступа верницима појединим објектима и указује на често кршење постојећих закона који регулишу права СПЦ и невећинских заједница на овом простору", поручује се у саопштењу.
Епархија је упутила и апел међународним предствницима и институцијама да учине све што је у њиховој моћи да се спречи наставак етничког насиља и омогући нормалан и безбедан живот српском народу на Косову и Метохији.
У епархијском саопштењу се подсећа да су пре три дана десетине косовских Албанаца напали српске вернике који су са својим свештеником дошли да обиђу рушевине цркве Свете Тројице у селу Петрич код Клине и обаве духовданску литију.
У озбиљном инциденту у коме су нападачи и поред присуства полиције каменицама засули вернике, повређена су тројица Срба.
У јучерашњем инциденту у селу Старо Грацко код Липљана повређена је једна жена Српкиња са шестомесечном бебом, а група Албанаца код села Жач недалеко од Клине пресрела је локалног свештеника Стевана Марковића који се са својом породицом враћао са службе у Пећкој Патријаршији.
Свештенику су прво препречили пут, а потом се окупила већа група која је рукама почела да удара о кола и сломила предње стакло на возилу.
Петогодишњих близанаца и попадија су том приликом претрпели велики страх јер је један од локалних Албанаца, иначе припадник породице Кељменди, која је и раније нападала српске повратнике у Жачу, почео да прети да ће донети оружје.
Свештеник је после тога имао у Осојану састанак са британским амбасадором Руријем о Конелом коме је детаљно испричао шта се догодило као и шта је било у Петричу јер је он и тада био заједно са верницима у литији.
Поред настављања кршења одлуке Уставног суда Косова о дечанској земљи, коју садашњи као и бивши председник општине Дечани упорно негира и спречава регистрацију у катастру, као и покушаја претварања локалног пута који пролази поред манастира у магистрални пут према Црној Гори, ови најновији инциденти показују да се безбедносна ситуација за Србе на Косову и Метохији интензивно погоршава.
Косовске институције, што својом пасивношћу, а у случају Дечана и директним учешћем, непосредно доприносе ескалацији ситуације.
Изјаве дечанског градоначелника и министра инфраструктуре против СПЦ су претеће и неодговорне и погоршавају ионако већ годинама лошу безбедносну ситуацију у овој општини, стоји у саопштењу.