A A A ћир |  lat  
Naslovna » Aktuelno » Vesti » Đurić: Hoće li neko u EU reagovati na pretnje Prištine?
Etnički motivisani incidenti na Kosovu i Metohiji, 2021. Pregovarački proces sa Prištinom Informator
Vreme od preuzimanja obaveze formiranja ZSO
Godina Mesec Nedelja Dan
Iskazivanje interesovanja za vakcinisanje protiv COVID-19 Pecat

Đurić: Hoće li neko u EU reagovati na pretnje Prištine?

20. septembar 2018. Izvor: Tanjug

Direktor Kancelarije za KiM Marko Đurić kaže da je izjava Ramuša Haradinaja da od Nove godine neće biti fizičke granice između Kosova i Albanije nastavak napada i uvreda na račun Srbije i njenog rukovodstva, a koji su, kaže, počeli kad je predsednik Vučić pokušao da nađe kompromisno rešenje za Kosovo.

Foto: Tanjug

Za Federiku Mogerini, Maju Kocijančić i "sve ostale u EU", Đurić je imao pitanje - da li će i na koji način reagovati na pretnje iz Prištine, koje su "izazov miru i stabilnosti u ovom delu Evrope".

Đurić je na vanredno sazvanoj konferenciji za novinare naveo da je Haradinaj sinoć za albanske medije rekao da od Nove godine više neće biti fizičkih prepreka na granici Kosova i Albanije, ni prisustva kontrole.

"Uoči Nove godine oni planiraju da uklone granicu - za nas između Srbije, za njih - između nezavisnog Kosova - i Albanije", rekao je Đurić, dodajući da je to već 28. izjava u kojoj neko od albanskih zvaničnika, bilo sa Kosova, bilo iz Albanije, poziva na prisajedinjeje naše južne teritorije Albaniji, ovog puta propraćene i pretnjama ratom.

On kaže i da su intenzivni napadi počeli onog trenutka kad je Srbija, odnosno njeno rukovodstvo, odlučilo da se bori za to da se na Kosovu, u interesu svih, traži i pronađe kompromisno rešenje i da se konačno utvrdi ta granica.

Jer, kako kaže, za nas i dobar deo čovečanstva ta je granica jedno, ona jedno, a za SAD i deo EU nešto drugo.

"Tog trenutka kad je Srbija odlučila da nađe rešenje u cilju prevazilaženja sukoba i mirne budućnosti obrušila se najžešha moguća lavina napada, neutemeljenih uvreda često i iz međunarodne zajednice i dela regiona, uključujući jednu zemlju regiona koja bi volela da je priznala nezavnost KiM, ali sticajem okolnosti nije", tvrdi Đurić.

Kaže i da to pokazuje "patološku potrebu" dela međunarodne zajednice i dela regiona da Srbija ne dobije ništa za sebe i da zauvek i Srbija i njen narod budu poraženi i poniženi i da ishod bude onakav kako su ga oni zamislili.

Đurić je, "prozivajući" zvaničnike međunarodne zajednice i tražeći da se odrede prema najnovijim pretnjama iz Prištine, napomenuo da ukoliko oni to ne urade onda bar "treba da nam objasne i odgovore gde i kada su sa i sa kim pregovarali o tome da se briše granica na mestu za koje čak i one zemlje koje su priznale tu nezavisnost kažu da tu postoje".

Da li bi ćutali kada bi neko tako za Novu godinu rekao i doneo odluku da se briše granica između Beograda i Banja Luke ili bi bila drugačija reakcija, zapitao je Đurić i dodao:

"A znamo kakav je odgovor na ovo pitanje".