Насловна » Актуелно » Вести » Ђурић: Хоће ли неко у ЕУ реаговати на претње Приштине?
Етнички мотивисани инциденти на Косову и Метохији, 2021. Преговарачки процес са Приштином Informator
Време од преузимања обавезе формирања ЗСО
Година Месец Недеља Дан
Исказивање интересовања за вакцинисање против COVID-19 Pecat

Ђурић: Хоће ли неко у ЕУ реаговати на претње Приштине?

20. септембар 2018. Извор: Танјуг

Директор Канцеларије за КиМ Марко Ђурић каже да је изјава Рамуша Харадинаја да од Нове године неће бити физичке границе између Косова и Албаније наставак напада и увреда на рачун Србије и њеног руководства, а који су, каже, почели кад је председник Вучић покушао да нађе компромисно решење за Косово.

Фото: Танјуг

За Федерику Могерини, Мају Коцијанчић и "све остале у ЕУ", Ђурић је имао питање - да ли ће и на који начин реаговати на претње из Приштине, које су "изазов миру и стабилности у овом делу Европе".

Ђурић је на ванредно сазваној конференцији за новинаре навео да је Харадинај синоћ за албанске медије рекао да од Нове године више неће бити физичких препрека на граници Косова и Албаније, ни присуства контроле.

"Уочи Нове године они планирају да уклоне границу - за нас између Србије, за њих - између независног Косова - и Албаније", рекао је Ђурић, додајући да је то већ 28. изјава у којој неко од албанских званичника, било са Косова, било из Албаније, позива на присаједињеје наше јужне територије Албанији, овог пута пропраћене и претњама ратом.

Он каже и да су интензивни напади почели оног тренутка кад је Србија, односно њено руководство, одлучило да се бори за то да се на Косову, у интересу свих, тражи и пронађе компромисно решење и да се коначно утврди та граница.

Јер, како каже, за нас и добар део човечанства та је граница једно, она једно, а за САД и део ЕУ нешто друго.

"Тог тренутка кад је Србија одлучила да нађе решење у циљу превазилажења сукоба и мирне будућности обрушила се најжешха могућа лавина напада, неутемељених увреда често и из међународне заједнице и дела региона, укључујући једну земљу региона која би волела да је признала незавност КиМ, али стицајем околности није", тврди Ђурић.

Каже и да то показује "патолошку потребу" дела међународне заједнице и дела региона да Србија не добије ништа за себе и да заувек и Србија и њен народ буду поражени и понижени и да исход буде онакав како су га они замислили.

Ђурић је, "прозивајући" званичнике међународне заједнице и тражећи да се одреде према најновијим претњама из Приштине, напоменуо да уколико они то не ураде онда бар "треба да нам објасне и одговоре где и када су са и са ким преговарали о томе да се брише граница на месту за које чак и оне земље које су признале ту независност кажу да ту постоје".

Да ли би ћутали када би неко тако за Нову годину рекао и донео одлуку да се брише граница између Београда и Бања Луке или би била другачија реакција, запитао је Ђурић и додао:

"А знамо какав је одговор на ово питање".