A A A ћир |  lat  
Naslovna » Aktuelno » Vesti » Đurić: SAD traže okončanje mandata UNMIK, Srbija protiv
Etnički motivisani incidenti na Kosovu i Metohiji, 2021. Pregovarački proces sa Prištinom Informator
Vreme od preuzimanja obaveze formiranja ZSO
Godina Mesec Nedelja Dan
Iskazivanje interesovanja za vakcinisanje protiv COVID-19 Pecat

Đurić: SAD traže okončanje mandata UNMIK, Srbija protiv

17.oktobar 2018. Izvor: Tanjug

Predstavnica SAD u UN Niki Hejli zatražila je ispred administracije SAD od generalnog sekretara UN "izlaznu strategiju" i okončanje mandata UNMIK-a, izjavio je danas direktor Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić.

Foto: Kancelarija za Kosovo i Metohiju

Đurić je na vanrednoj konferenciji za novinare rekao da Srbija smatra da je usvajanje ove inicijative "šamar mirovnim naporima" i povratak politici pritisaka.

"Srbija će se ovoj inicijativi suprostaviti svim argumentima. I pravnim i političkim", rekao je Đurić.

Direktor vladine Kancelarije je naveo da još ništa nije rešeno, a pogotovu ne pitanje statusa, kao i da nisu ispunjeni neki od glavnih zadataka Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN koja je jedini pravni okvir.

"Inicijativa je utoliko opasnija, jer dolazi u trenutku kada privremene kosovske institucije pokušavaju da formiraju vojsku Kosova", naveo je Đurić.

Kazao je da jedini okvir za dijalog Beograda i Prištine jeste privremeni režim UN.

Ova inicijativa će predstavljati ohrabrenje separatistima u Prištini da nastave sa politikom dugih cevi, kazao je Đurić i dodao da će to doprineti i nastavku jednostranog delovanja u međunarodnoj zajednici i da rešenje za odnose Beograda i Prištine ne traže za pregovaračkim stolom.

"Želim još jednom da upozorim i podsetim da mandat misije UN na KiM (UNMIK) nije ispunjen i u još jednom ključnom segmentu, a to je povratak prognanioh i raseljenih. Misija UN na KiM za ovih 18 godina još nije ispunila nijedan od svojih glavnih zadataka zbog kojih je ustanovljena, a to je povratak preko 200.000 proteranih Srba i drugih nealbanaca sa KiM", naveo je Đurić.

On je ocenio da bi povlačenje misije UN u ovom trenutku predstavljalo priznanje neuspeha i kapitulaciju u borbi za ostvarenje nekih od ključnih ciljeva zbog kojih su i uspostavljene UN.

Dodao je da će se o ovome obaviti konsultacije i razgovarati sa prijateljima i partnerima Srbije - stalnim članicama Saveta bezbednosti UN, Rusijom, Kinom, kao i s drugim članicama Saveta bezbednosti UN.

Na pitanje novinara kako ide procedura u UN po tom pitanju, odnosno da li Savet bezbednosti može biti preskočen u donošenju takvih odluka, Đurić je kazao da će Srbija insistirati da sve ide kroz Savet bezbednosti.