Представница САД у УН Ники Хејли затражила је испред администрације САД од генералног секретара УН "излазну стратегију" и окончање мандата УНМИК-а, изјавио је данас директор Канцеларије Владе Србије за Косово и Метохију Марко Ђурић.
Ђурић је на ванредној конференцији за новинаре рекао да Србија сматра да је усвајање ове иницијативе "шамар мировним напорима" и повратак политици притисака.
"Србија ће се овој иницијативи супроставити свим аргументима. И правним и политичким", рекао је Ђурић.
Директор владине Канцеларије је навео да још ништа није решено, а поготову не питање статуса, као и да нису испуњени неки од главних задатака Резолуције 1244 Савета безбедности УН која је једини правни оквир.
"Иницијатива је утолико опаснија, јер долази у тренутку када привремене косовске институције покушавају да формирају војску Косова", навео је Ђурић.
Казао је да једини оквир за дијалог Београда и Приштине јесте привремени режим УН.
Ова иницијатива ће представљати охрабрење сепаратистима у Приштини да наставе са политиком дугих цеви, казао је Ђурић и додао да ће то допринети и наставку једностраног деловања у међународној заједници и да решење за односе Београда и Приштине не траже за преговарачким столом.
"Желим још једном да упозорим и подсетим да мандат мисије УН на КиМ (УНМИК) није испуњен и у још једном кључном сегменту, а то је повратак прогнаниох и расељених. Мисија УН на КиМ за ових 18 година још није испунила ниједан од својих главних задатака због којих је установљена, а то је повратак преко 200.000 протераних Срба и других неалбанаца са КиМ", навео је Ђурић.
Он је оценио да би повлачење мисије УН у овом тренутку представљало признање неуспеха и капитулацију у борби за остварење неких од кључних циљева због којих су и успостављене УН.
Додао је да ће се о овоме обавити консултације и разговарати са пријатељима и партнерима Србије - сталним чланицама Савета безбедности УН, Русијом, Кином, као и с другим чланицама Савета безбедности УН.
На питање новинара како иде процедура у УН по том питању, односно да ли Савет безбедности може бити прескочен у доношењу таквих одлука, Ђурић је казао да ће Србија инсистирати да све иде кроз Савет безбедности.