Stav Srbije je jasan - kad Priština ukine takse, onda može da se nastavi dijalog, izjavio je danas u Moskvi šef srpske diplomatije Ivica Dačić.
"O tome koje je neko trajno rešenje, mislim da je daleko sada razgovarati jer do sada nije konkretno razgovarano ni o jednom predlogu", rekao je Dačić.
Dačić je naglasio da Srbija nikad neće prihvatiti nijedno rešenje u vezi sa pitanjem Kosova, ali i drugim otvorenim pitanjima u regionu, bez najuže konsultacije sa Ruskom Federacijom jer, kako je naveo, ne može da zaštiti nacionalne i državne interese bez saradnje sa Rusijom.
On je dodao da je Srbija apsolutno saglasna sa tim da Savet bezbednosti UN mora da verifikuje bilo kakav dogovor između Beograda i Prištine.
Dačić je podsetio i na stav pojedinih zapadnih zemalja da Kosovo kao tema treba da se izbaci sa dnevnog reda Saveta bezbednosti UN i da se ukine Misija UNMIK-a, dok se istovremeno, kako je naglasio, SB UN sastaje najmanje dva puta godišnje da raspravlja o BiH.
"Niko nikad nije tražio da se ta tema skine sa dnevnog reda. Šta ima da se danas raspravlja u SB UN o BiH, je l'' tamo postoji sad neki ratni problem?", upitao je Dačić ističući da se dva puta godišnje raspravljalo i o radu međunarodnog privremenog suda u Hagu.
Znači, konstatovao je, njima smeta Kosovo.
"Ne žele da se o tome javno govori i zato predlažu zatvorene sednice da bi se što manje govorilo o ovoj temi i da bi se na nas vršio pritisak. Ne možete da uđete u EU, ne možete ovamo-onamo, dok ne prihvatite nezavisnost Kosova", rekao je Dačić, koji boravi u Rusiji povodom obeležavanja 140 godina od otvaranja Poslanstva Kneževine Srbije u Carskoj Rusiji.
S druge strane, kako je naglasio, Srbija ne može i nikada neće prihvatiti jednostrane akte Prištine.
"Ako neko želi dijalog i kompromis, Srbija je spremna na kompromis. Ako neko ne želi kompromis, mi ćemo nastaviti našu borbu, a za sve to, siguran sam, imaćemo podršku Ruske Federacije", poručio je Dačić.
Šef srpske diplomatije rekao je i da međunarodna zajednica, pre svega EU, "ne tera" Prištinu da primeni obaveze iz Briselskog sporazuma, već da se "stalno ide logikom da se donošenjem raznih novih jednostranih odluka stvara jedna nova politička realnost".
U tom smislu, podsetio je da niko više ne spominje da Priština nije formirala ZASO, niti da je donela odluku o formiranju vojske, a da je situacija sada takva da Priština traži nešto zauzvrat da bi ukinula takse.
Podsetio je i da je zbog "pogrešnih odluka nekih prethodnih vlasti", odnosno, kako je precizirao, Borisa Tadića i Vuka Jeremića, doneta rezolucija Skupštine UN da se dijalog prebaci u Brisel, kao i da je prošlo šet godina od potpisivanja Briselskog sporazuma, a da nije uspostavljena ZSO.