Став Србије је јасан - кад Приштина укине таксе, онда може да се настави дијалог, изјавио је данас у Москви шеф српске дипломатије Ивица Дачић.
"О томе које је неко трајно решење, мислим да је далеко сада разговарати јер до сада није конкретно разговарано ни о једном предлогу", рекао је Дачић.
Дачић је нагласио да Србија никад неће прихватити ниједно решење у вези са питањем Косова, али и другим отвореним питањима у региону, без најуже консултације са Руском Федерацијом јер, како је навео, не може да заштити националне и државне интересе без сарадње са Русијом.
Он је додао да је Србија апсолутно сагласна са тим да Савет безбедности УН мора да верификује било какав договор између Београда и Приштине.
Дачић је подсетио и на став појединих западних земаља да Косово као тема треба да се избаци са дневног реда Савета безбедности УН и да се укине Мисија УНМИК-а, док се истовремено, како је нагласио, СБ УН састаје најмање два пута годишње да расправља о БиХ.
"Нико никад није тражио да се та тема скине са дневног реда. Шта има да се данас расправља у СБ УН о БиХ, је л'' тамо постоји сад неки ратни проблем?", упитао је Дачић истичући да се два пута годишње расправљало и о раду међународног привременог суда у Хагу.
Значи, констатовао је, њима смета Косово.
"Не желе да се о томе јавно говори и зато предлажу затворене седнице да би се што мање говорило о овој теми и да би се на нас вршио притисак. Не можете да уђете у ЕУ, не можете овамо-онамо, док не прихватите независност Косова", рекао је Дачић, који борави у Русији поводом обележавања 140 година од отварања Посланства Кнежевине Србије у Царској Русији.
С друге стране, како је нагласио, Србија не може и никада неће прихватити једностране акте Приштине.
"Ако неко жели дијалог и компромис, Србија је спремна на компромис. Ако неко не жели компромис, ми ћемо наставити нашу борбу, а за све то, сигуран сам, имаћемо подршку Руске Федерације", поручио је Дачић.
Шеф српске дипломатије рекао је и да међународна заједница, пре свега ЕУ, "не тера" Приштину да примени обавезе из Бриселског споразума, већ да се "стално иде логиком да се доношењем разних нових једностраних одлука ствара једна нова политичка реалност".
У том смислу, подсетио је да нико више не спомиње да Приштина није формирала ЗАСО, нити да је донела одлуку о формирању војске, а да је ситуација сада таква да Приштина тражи нешто заузврат да би укинула таксе.
Подсетио је и да је због "погрешних одлука неких претходних власти", односно, како је прецизирао, Бориса Тадића и Вука Јеремића, донета резолуција Скупштине УН да се дијалог пребаци у Брисел, као и да је прошло шет година од потписивања Бриселског споразума, а да није успостављена ЗСО.