Direktor Kancelarije za KiM Marko Đurić izjavio je danas da nije iznenađenje to što SAD žele rešenje kosovskog problema i da imaju aktivnu ulogu u tome, ali da iznenađuje sa kakvom smelošću odlazeći kosovski premijer Aljbin Kurti i drugi albanski lideri u Prištini ''udaraju šamare američkoj diplomatiji''.
Đurić je ocenio da nema dileme da je na delu sukob velikih sila oko dominacije nad albanskim političkim snagama u Prištini i dodao da Srbija ne treba da učestvuje u tome.
''Na nama je da sačuvamo mir i da, kao što smo radili u prethodnih sedam godina, iskoristimo sve da jačamo ostatak Srbije jer time jačamo i svoju poziciju na KiM'', rekao je Đurić za TV Hepi.
On je podsetio je na ranijevu Kurtijevu izjavu da sporazum o uspostavljajnju aviolinije između Beograda i Prištine ne postoji i da ga taj dogovor ne interesuje, ističući da albanski lideri nikada ne daju takve izjave, a da neko moćan ne stoji iza njih.
Osvrnuo se i na nedavnu izjavu američkog kongresmena Eliota Engela da Vučić ''gvozdenom pesnicom '' na KiM suzbija albanski interese, ocenivši da to govori da je u krugovima albanskih lobista vidljiva nervoza zbog uspeha Srbije u povlačenju priznanja nezavisnosti i sprečavanju članstva Kosova u vodećim međunarodnim organizacijama.
Đurić je ocenio da je dve decenije postojala ''prividna sloga'' među velikim zapadnim zemljama po pitanju KiM, ali da se to promenilo jer je, kaže, Srbija aktivno lobirala na povlačenju priznanja kosovske nezavisnosti.
Istovremeno je, dodao je, predsednik Aleksandar Vučić uložio veliki trud u razgovore sa administracijom Donalda Trampa i drugim političkim krugovima koji ranije nisu bili spremni da saslušaju stav Srbije.
Đurić je naveo da je Srbija imala svoje predloge i ideje za rešenje pitanja KiM za razliku od ranijeg vremena kada smo, kaže, samo govorili o tome šta ne želimo da postignemo.
Kako je rekao, Srbija je i na terenu mnogo radila da konsoliduje srpski korpus u južnoj pokrajini kroz Srpsku listu tako da strani faktor više ne može da manipuliše srpskim politicarima na KiM kao što je bilo u vreme prethodnih vlasti.
''Nismo sedeli skrštenih ruku, dok su Albanci pogoršavali svoj imidž u svetu, mi smo izgradili 1700 kuća za Srbe na KiM, tokom epidemije slali smo humanitarnu pomoć za KiM,zalagali se za slobodan protok robe, ljudi i kapitala'', kazao je Đurić.
On je pozdravio to što američki i britanski ambasadori u Prištini traže od tamošnjih vlasti da poštuju odluku Ustavnog suda i da se vrati imovina manastiru Dečani, ali je naveo da nema iluzije da iza toga jednim delom stoji želja da se legitimizuju institucije u Prištini.