1. Odbijanje Prištine da razgovara o Zajednici srpskih opština predstavlja udar na vitalne interese srpskog naroda i ugrožava njegova kolektivna politička, ekonomska i socijalna prava. Formiranje Zajednice srpskih opština je strateški interes Srba na Kosovu i Metohiji, i svako ignorisanje obaveze da ona bude formirana sa svim onim nadležnostima koje joj pripadaju u skladu sa briselskim dogovorima biće tretirano kao otvoreni napad na stečena prava našeg naroda. Srbi su pristali da učestvuju u prištinskim institucijama upravo zato što im je garantovano da će dobiti čvrste garancije poštovanja kolektivnih prava kroz Zajednicu srpskih opština, i zato su, između ostalog, i pristali na osnivanje lokalnih vlasti i drugih institucija po prištinskom sistemu. Ukoliko Priština jednostrano odluči da ne ispuni pred Evropskom unijom potpisane obaveze, prestaće i obaveze Srba proistekle iz briselskog dijaloga, i biće razmotrena mogućnost napuštanja svih centralnih institucija u Prištini i ukidanja svih prištinskih institucija u većinski srpskim sredinama na Kosovu i Metohiji.
2. Predstavnici Srba sa Kosova i Metohije iskazali su zabrinutost zbog sve češćih napada na pripadnike srpskog naroda, njihovu imovinu i svetinje, i posebno su revoltirani zbog napada na decu. Dogovoreno je da će, uz pomoć institucija Republike Srbije, najodlučnije svim dostupnim kanalima zahtevati od međunarodne zajednice da garantuje bezbednost u svim mestima u kojima Srbi žive.
3. Na sastanku je izraženo zajedničko nezadovoljstvo zbog odbijanja Prištine da sa nadležnim institucijama Beograda sarađuje na rasvetljavanju ubistva Olivera Ivanovića i opstrukcija kojima prištinski pravosudni organi pokušavaju da zaštite nalogodavce i počinioce zločina. Na sastanku su osuđeni svi pokušaji političke zloupotrebe ovog slučaja.
4. Srbi sa Kosova i Metohije zahvalni su predsedniku Aleksandru Vučiću i Vladi Srbije na doslednoj i odlučnoj pomoći i nastaviće da bezrezervno podržavaju nastojanja Beograda da političkim i diplomatskim sredstvima zaštiti srpske državne i nacionalne interese na Kosmetu. Srbi sa Kosova i Metohije imaju apsolutno poverenje u predsednika Aleksandra Vučića i njegovu nepokolebljivost u borbi za srpski narod u pokrajini, a naročitu zahvalnost duguju donedavnom direktoru Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marku Đuriću kao ključnom akteru te borbe, koju će nastaviti i sa pozicije ambasadora Srbije u SAD.
5. Posebna zahvalnost iskazana je zbog najvećeg investicionog talasa u srpskim sredinama na Kosovu i Metohiji u poslednjih nekoliko decenija, uz ocenu da je ekonomska samoodrživost srpskog naroda u pokrajini jedan od najvažnijih preduslova njegovog opstanka.