Делегације Београда и Приштине јуче су, у оквиру техничког дијалога у Бриселу, читавих 15 сати разговарале о телекомуникацијама, а постигнут је висок степен сагласности по питању тарифа.
Разговори су завршени око један сат по поноћи, а дијалог о телекомуникацијама ће на техничком нивоу бити настављен у понедељак, 22. јуна.
Најтежи разговори вођени су око позивног броја за Косово и Метохију, тарифа и интерконекције.
"Kључна питања су како ће бити коришићен и ко ће доделити позивни броj, ко ће бити власник позивног броjа ако буде додељен, како ће нова компаниjа функционисати, хоће ли у пуноj мери бити лиценцирана и како ће изгледати тарифе", рекао jе Ђурић Танјугу у паузи јучерашњег разговора.
Ђурић jе обjаснио да jе основним споразумом о телекомуникациjама дефинисано да телефонске тарифе на Kосову и Mетохиjи треба да остану на нивоу локалних позива jер за нас то и jесу локални позиви.
"Сада jе потребно да се створе правне гаранциjе да ће оператери, односно компаниjе коjе функционишу у Србиjи и Kосову и Mетохиjи, као делу Србиjе, имати међусобне споразуме коjи ће то да омогуће", објаснио је Ђурић.
У делегациjи са директором Канцеларије за КиМ Марком Ђурићем били судиректор „Tелекома“ Предраг Ћулибрк, директор РATEЛ-а Mилан Jанковић и представници министарстава.
Делегације Београда и Приштине данас и сутра ће имати техничке разговоре о формирању Заједнице српских општина, у којима ће, осим Ђурића, учествовати директор Канцеларије за координационе послове у преговарачком процесу са Приштином Драган Владисављевић и координатор Управљачког тима за успостављање ЗСО Љубомир Марић.
У четвртак, 18. јуна, представници Београда и Приштине разговараће о питањима енергетике. У тим разговорима, поред директора Ђурића и Владисављевића учествоваће и представници Министарства рударства и енергетике.