Генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг изјавио је на конференцији за новинаре са премијером Србије Александром Вучићем, да мисија КФОР остаје, да је то условна операција и да се ради на томе да дође време када њено присуство неће бити потребно.
Присуство НАТО на КиМ је најдужа војна операција те организације, навео је Столтенберг, који сматра да и то показује посвећеност у раду на обезбеђивању безбедности и сигурности целог региона. "Ми остајемо ту" рекао је Столтенберг.
Све убудуће зависиће од одређених услова, а ради се на томе да се дође до ситуације када присуство КФОР-а неће бити више потребно. Према његовим речима КФОР има своју улогу и у томе што је кључ за олакшање дијалога који се води у Бриселу. "Ми подржавамо тај дијалог" рекао је Столтенберг.
Премијер Вучић је рекао да је улога Кфора важна у заштити српских цркава и манстира јужно од Ибра, али је кључ стабилности Срба са севера Косова и Метохије. Безбедност и сигурност српског народа на Косову и Метохији је за нас од приоритетног значаја, додао је Вучић.
Кфор је од данас укинуо ограничења која су важила за делове ваздушног простора Србије, а која су важила од 1999. године. Ову вест је у Београд донео генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг, који је на конференцији за новинаре након разговора са српским перемијером рекао да од данас Кфор у потпуности релаксира зону безбедности, те укида ограничења која су била уведена 1999.године. То је, додао је, конкретан израз односа НАТО и Србије. Столтенберг је објаснио да ограничења која су важила за делове српског ваздушног простора више не постоје, додајући да то значи пуну интеграцију Србије у ваздужни простор Европе. Према Столтембергу, одлука је донета на основу посвећености Србије нормализацији односа са Приштином.
Премијер Александар Вучић оценио је да је то велика вест за Србију, јер после 16 година више неће бити никаквих рестрикција у зони од 25 километара у централној Србији, што је, како је рекао, постигнуто уз политички дијалог и конкретан разговор са НАТО. Србија ће имати неупоредиво бољу војну заштиту неба, што је једна од кључних ствари и у припреми одбране земље, поручио је премијер и поновио да Србија остаје и даље војно неутрална, али да види добру будућност у односима Србије и НАТО.
Премијер Србије Александар Вучић нагласио је да је Србија суверена и војно неутрална земља и да ће наставити да унапређује добру сарадњу са НАТО. Он је рекао да ће се Србија држати своје скупштинске декларације и одлука о војној неутралности, али да има широки оквир за унапређење сарадње са НАТО. "То дориноси и борби против тероризма, подршци у мигрантској кризи, очувању регионалне стабилности, бољој обучености војника и полицајаца, али и много већој безбедности и сигурности наших људи на КиМ, што је најважније", рекао је Вучић.