Министар спољних послова Србије Ивица Дачић каже Приштина не жели да примењује обавезе из Бриселског споразума и оценио да то дестабилизује стање у региону.
Дачић је, како преноси Министарство спојних послова, рекао у Берлину где учествује на годишној конференцији министара иностраних послова југоисточне Европе, да не постоји могућност суспензије Бриселског споразума који су Београд и Приштина, уз посредовање ЕУ постигли у априлу 2013. године.
Дачић је додао да је данас у Берлину морао да се супротстави косовском и албанском министру спољних послова Хашиму Тачију и Дитмиру Бушатију који су оптуживали Србију за агресивну кампању против чланства самопроглашеног Косова у Унеско.
"Реаговао сам због тога што сматрам да би самопроглашено Косово прво требало да одлучи да ли уопште жели да примењује Бриселски споразум и договоре које смо тамо постигли, јер суспензија Бриселског споразума не постоји као могућност. То је једно изврдавање обавеза које смо договорили у присуству међународне заједнице и то је управо оно што дестабилизује стање у региону", рекао је шеф дипломатије Србије.
Према његовим речима, са друге стране Србија је јасно одговорила да није водила никакву агресивну кампању против Косова.
"Србија је само указивала на противправну ситуацију, а то да Косово без договора са Србијом жели да постане члан разних међународних организација, а самим тим и да уђе у систем Уједињених нација, иако самопроглашено Косово није признато од Уједињених нација", рекао је Дачић.
Додао је и да је Србија указивала на то да однос Косова према културној и верској баштини после низа уништених цркава и манастира свакако не може бити добра препорука за чланство Косова у међународној организацији која треба да чува културну светску баштину.
Генерална скупштина Унеско није почетком новембра подржала чланство самопроглашеног Косова у тој организацији УН.
Председница самопроглашеног Косова Атифете Јахјага затражила је од Уставног суда Косова да оцени уставност споразума о формирању заједнице општина са већинским српским становништвом што је Београд оценио као опструкцију договора постигнутог 25. августа.