Директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић изјавио је данас да је хидросистем Газиводе, који се налази у општини Зубин Поток на северу Косова, од изузетног значаја, да је наш и да ће тако и остати.
Ђурић је након обиласка хидроцентрале и бране на језеру Газиводе изјавио да је хидростистем Газиводе од изузетног значаја како економског тако и политичког и да са собом носи развојни потенцијал.
Упитан да ли званични Београд остаје при ставу да неће предати власништво над хидросистемом Газиводе Приштини, Ђурић је одговорио: "Апсолутно. Газиводе су наше и остаће наше".
Ђурић је подсетио да се општини Зубин Поток не плаћа вода која се користи из овог хидросистема и да је потребно наћи решење за то да се милиони евра у води коју људи овде производу барем једним делом слију назад у ову општину.
"Ја данас овде у Зубином Потоку са руководством општине и руководством хидросистема разговарам о томе како да унапредимо њихов рад и о томе како да искористимо потенцијал овог језера које у погледу туризма представља прави бисер за север Косова", рекао је Ђурић.
Он је нагласио да је жеља да план Владе Србије о домаћем туризму буде искоришћен и на територији Косова и Метохије.
"Зато смо данас између осталог овде на језеру Газиводе. Ми желимо да туристичку понуду КиМ промовишемо, да сви наши људи посете наше пределе који се не састоје само из прелепог средњевековног наслеђа манастира и цркава, него и из овако лепих природних лепота као што их у Зубином Потоку и на северу Косова има", рекао је Ђурић.
Не треба да довољно наглашавам колико је за нас значајно то што је председник Владе Србије Александар Вучић чврсто уз наш народ на целој територији КиМ и што је цврсто уз политику очувања наше имовине, укључујући и Газиводе, рекао је Ђурић.
Директор хидрелектране Газиводе Срђан Вуловић изјавио је новинарима да се 90 одсто објеката инфраструктуре хидросистема Ибар налази на територији општине Зубин Поток и да то даје апсолутно сва права да траже тај енергетски и водни потенцијал буде искоришћен за развој и унапређење ове општине.
Језеро Газиводе има око 380.000 кубних метара воде увек на стању. Читаво северно Косово, Митровица, Звечан, Зубин Поток, Вучитрн и општина Србица "пију" воду са овог језера, а термоелектрана у Обилићу не би могла да ради без воде са Газивода, којом се хладе реактори који производе електричну енегију.
У летњим месецима, када су велике суше, вода са Газивода се препумпава у Грачаничко језеро, тако да и кад Приштина нема довољно воде, добијају воду са тог језера.
Деведесет одсто капацитета хидросистема Ибар налази се на територији општине Зубин Поток, односно две трећине језера је на територији Косова, а трећина на територији централне Србије.