Поглавље 35 о Косову биће, као што се очекивало, међу првим отвореним у преговорима Србије и ЕУ на међувладиној конференцији у Бриселу 14. децембра. Платформа о том поглављу дефинисаће се у наредних неколико дана.
Првоотворено, обично се затвара последње. Косово је најтеже питање за Србију пред вратима ЕУ. За сада се зна да ће поглавље 35 свакако садржати раније договоре Београда и Приштине.
"Оно што треба да буде предмет разговора је процена напретка у спровођењу споразума и нормализације односа Београда и Приштине, а не замена за постизање даљих договора", каже Марко Ђурић, директор Канцеларије за КиМ.
Платформу за поглавље о Косову Унија још није усвојила. У Бриселу се очекује да заједничка преговарачка позиција буде дефинисана почетком недеље. Шта ће у њој писати, знаће се тек на међувладиној конференцији 14. децембра.
"Друге земље нису биле суочене са овако конципираним процесом преговора, што самим тим значи да и они који конципирају процес и Србија имају нову ситуацију и морају да граде и уче испочетка о том процесу", каже Ђурић.
Једно је познато. Правно обавезујући споразум о нормализацији односа, пре приступања Србије Унији.
То је и немачки и европски услов, предвиђен још преговарачким оквиром пре две године, објашњавају у фондацији Конрад Аденауер, блиској партији немачке канцеларке.
"Нових услова нема, они о којима се већ годинама говори су испуњени и то се наравно види. Када у преговорима с једне стране постоји захтев, а с друге испуњење тог захтева, постаје јасно да треба начинити следећи корак", каже Норберт Бекман-Дирекс, директор Конрад Аденауер Фондације у Београду.
Међутим, када је средином октобра процурио Нацрт платформе за поглавље 35, српски званичници оштро су реаговали. Посебно на немачки амандман да се Србији ускрати препорука за отварање сваког следећег поглавља ако дође до застоја у дијалогу српских и косовских званичника.
"Оно што је повољно је да је Немачка ипак одступила од амандмана на платформу ЕУ за преговоре о поглављу 35. наравно то не значи да остали услови који се очекују не морају бити испуњени и да без тих услова нема неког напретка", каже Иво Висковић професор Факултета политичких наука".
Како РТС сазнаје, ранији захтев да српска министарства правде и унутрашњих послова квартално полажу рачуне приштинским министарствима за финансирање службеника, биће замењен извештавањем Еулекса.