Услови за преговорачко поглавље 35 су изузетно оштри и неповољни по Србију, а ако је основ тог поглавља правно обавезујући споразум измеду Београда и Приштине о добросуседским односима, наша делегација би требало одмах да крене у израду тог споразума, изјавио је данас председник Србије Томислав Николић.
Председик Србије рекао је у интервјуу за "Политику" да су услови за преговарачко поглавље 35 према његовом мишљењу препуни замки, кривина или захтева који нису огољено исказани, али који би могли да буду веома опасни по нас.
"Ако је већ основ поглавља 35 правно обавезујући споразум између Београда и Приштине о добросуседским односима, онда мислим да би наша делегација требало одмах да крене у израду тог споразума", рекао је Николић.
Он је навео да је за њега тај споразум велики изазов, те да ће сигурно бити и за наш преговарачки тим јер "ни сами не знају са чиме ће да се суоче" и истакао да се са великим искушењима треба суочити одмах.
"Прва 34 поглавља испунила је свака држава која је постала чланица ЕУ. Али шта ако ми испунимо 34 поглавља, а онда се у 35. оголи да та такозвана статусна неутралност ЕУ представља жељу да се Приштина и ми договоримо онако како Приштина хоће", упитао је Николић.
Председник Србије очекује да се после отварања поглавља о Косову и Метохији огласе и Српска православна црква и Српска академија наука и уметности.
Николић је рекао да ће се садржина тог поглавља прецизније знати када о њему почне да се разговара и додао да није добро ако се не зна садржина или ако неко покушава да је сакрије од Србије.
"Пажљиво сам слушао немачког амбасадора: на питање има ли нових захтева у вези с поглављем 35, он је одговорио онако како су научили сви европски званичници - да се поглавље 35 затвара правно обавезујућим споразумом с Приштином о добросуседским односима и ту нема никаквих нових захтева. Добро, али какав је то захтев? Да ли ЕУ пушта да се Приштина и ми сами договоримо? Ми то никада нећемо", рекао је Николић.
Председник Србије је навео да на преговоре у Бриселу представници Приштине кажу да говоре у име независне државе, Београд да је за нас КиМ суштинска аутономија у саставу Србије по Резолуцији 1244, а ЕУ да је статусно неутрална, али да све што договоримо мора да буде у складу са законима који се доносе у Приштини.
"Како да им верујемо да је то статусна неутралност? Очигледно је да је у питању један захтев који ће сигурно да уследи и мислим да је фер према грађанима Србије да одмах, унапред знају став ЕУ", навео је Николић.
Упитан да ли то значи да сумња у речи немачког амбасадора Аксела Дитмана, Николић је одговорио да он сигурно не зна, те да је проблем кад имате посла са међународним организацијама каква је ЕУ јер у ствари имате посла са чиновницима и бирократијом у Бриселу.
Говорећи о најављеној платформи о Косову, која још није угледала светлост дана, Николић је рекао да је то жеља владе и да он не замера.
"Само знам да сам написао текст за који сам убеђен да је прихватљив. Овај мој други нацрт је највероватније био неприхватљив за владу. Ништа, идемо даље", рекао је Николић и додао да је ту кад год га премијер позове и затражи подршку.