ХОЋЕ ли бити српског кандидата за председника Косова, одлучиће Листа "Српска", а албанску политичку елиту у Приштини треба навикавати на помисао да Срби полажу право на то да имају снажан утицај на доношење одлука у покрајини и да не могу бити само политички декор који ће доприносити стварању лажне слике о постојању мултиетничког друштва.
Ово у разговору за "Новости" каже Марко Ђурић, директор Канцеларије за КиМ, а поводом најава косметских Срба да би могли да истакну свог представника за председничку трку.
- Као најбројнија национална групација на КиМ после Албанца, Срби треба да заузимају једну од три најзначајније функције у покрајини - председничку, премијерску или место председника парламента. То би био прави знак отопљавања односа и јачања поверења - додаје Ђурић.
Зар не би Србин-председник морао да брани "Устав Републике Косова", вероватно не би могао да се представља као "председник АП Србије"?
- Срби на КиМ учествују у политичком животу по правилима који су писали други. То је изнуђени корак на који су их приморале свима знане историјске околности које не можемо преокренути резигнацијом или бојкотом. Да би били у прилици да поново исписују странице историје на КиМ, они морају да учествују у оваквој утакмици иако нам пропозиције нису нарочито наклоњене.
Приштини успева упорно одлагање формирање ЗСО. Због чега је Брисел толерантан по овом питању, чији је и сам гарант?
- Брисел по сваку цену жели стабилност на Балкану, Албанци то знају и зато свакодневно тренирају свој уцењивачки потенцијал. Сви су свесни да је политичка нестабилност у Приштини фингирана. Међутим, и таква може имати једнако разорне последице као и она која је настала спонтано.
Председник Николић позвао је на опрез током преговора о поглављу 35 са ЕУ, да се независност КиМ не би прихватила "де факто". Хоће ли се ово поглавље затворити без тог мача над главом?
- Имамо наговештаје у ком правцу процес нормализације односа треба да иде, међутим не и став о томе да ли ће од Србије бити затражено да КиМ третира другачије него као своју јужну покрајину. У овој фази, тај процес нам оставља простор да преговорима у Бриселу са покрајинским привременим институцијама штитимо државне интересе, радећи на опстанку и просперитету српске заједнице на КиМ. Ни у једном преговарачком процесу учесници не играју отворених карата. Какав ће исход ове дуготрајне партије бити тешко је предвидети, јер мењају се и карте и околности у којима се партија игра, и то не увек на нашу штету.
Комуницирате ли и са представницима Срба који нису на листи "Српска" и онима разочараним у Бриселски споразум?
- На КиМ свакодневно сарађујем и са неистомишљеницима и не осећам се осујећено због тога, јер се исправност једне политичке идеје најбоље тестира у контакту са онима који мисле другачије. Срба на КиМ је премало да би себи смели да допусте да им несагласност по неким политичким питањима ослаби капацитет да се боре за свој опстанак и напредак.
КАКО гледате на иступе појединих социјалиста којима се критикује учинак владе, јесте ли за поновни савез СНС-а са Дачићем после избора?
- Кроз изазове у које наше друштво има да заплови можемо проћи само ако је за крмом премијер и монолитна влада са убедљивом подршком грађана. А грађани ће одлучити да ли ћемо у томе бити сами. Изборни циљ СНС је победа на свим нивоима и пун капацитет за наставак реформске политике премијера Вучића - победа против незапослености, корупције и организованог криминала, победа за снажне институције.