Насловна » Актуелно » Вести » Козарев: Србија не жели да возачи чекају на прелазима
Етнички мотивисани инциденти на Косову и Метохији, 2021. Преговарачки процес са Приштином Informator
Време од преузимања обавезе формирања ЗСО
Година Месец Недеља Дан
11 140 612 4285
Исказивање интересовања за вакцинисање против COVID-19 Pecat

Козарев: Србија не жели да возачи чекају на прелазима

26. март 2016. Извор: Канцеларијa за Косово и Метохију

Представници Канцеларије за Косово и Метохију организовали су данас на прелазу Мердаре акцију дељења воде и летака возачима који чекају на улазак на Косово из правца централне Србије.

Главна порука на летку, који је возачима, између осталих делио и заменик директора Канцеларије за КиМ Душан Козарев, била је "Ми не желимо да чекате" и да се Република Србија искрено залаже за потпуну либерализацију постојећег режима протока људи и роба преко административне линије на свим прелазима.

Козарев је у изјави новинарима рекао да званична Приштина и привремене институције самоуправе у Приштини треба да, ако су за европски пут, за отвореност и европске вредности, то и докажу тако што ће се сложити са ставом да нема потребе да се стоји и да се задржава било каква колона возила на заједничким тачкама прелаза.

Козарев је подсетио да се приликом сваког већег таласа грађана који долазе да посете своју родбину на КиМ из, углавном, западноевропских земаља, формирају чепови на заједничким тачкама прелаза између централне Србије и КиМ.

Данашња и акције које ће бити спроводене убудуће, објаснио је Козарев, треба да симболично пошаље поруку да за нас не треба да постоје ови пунктови, да за нас слобода кретања и потпуно слободан проток људи и роба треба да буде светиња, као што јесте у нашој земљи у процесу европских интеграција.

Аутопревозник предузећа "Милт" из Чачка Радојица Вишњић изјавио је Танјугу да на Мердару чека од пет до 20 сати и да је разлог за то углавном спора администрација. Возачи камиона које смо затекли на Мердару кажу да су јутрос за улазак на Косово чекали више од пет сати.

"Ми смо возачи понижени, једноставно дођемо у ситуацију да нас шутирају. Ја возим из Турске, нигде проблема нисам имао, код Бугара морамо да дамо кеш да их частимо, како би пришли. Мердаре, Рудница и Брњак су катастрофа", рекао је Вишњић.

Осим што се на њима чека, објаснио је овај превозник који живи у Краљеву, ови прелази су опасни за све јер нису предвиђени за теретна возила па аутомобили заобилазе колону камиона која стоји на пуној линији.

"Нека дође неки од политичара да виде где се ми мучимо, сви губимо, и држава и возачи и привреда. Камион је пун робе, а све то чека да се неко смилује, да нас пропусти", рекао је он.

У летку који је дељен возачима на Мердару наводи се да дуго задржавање путника и робе у километарским колнама на административним прелазима не доприноси економском развоју и нормализацији односа српског и албанског народа.

"Република Србије се нада да ће у најскорије време, институције у Приштини увидети потребу примене европског модела слободе кретања и брисања граница међу народима, насупрот тренутној политици успостављања и јачања баријера између српског и албанског народа", додаје се у летку.

У модерним европским друштвима институције постоје да би учиниле лакшим свакодневни живот грађана који финансирају њихово постојање, а стварање неефикасног механизма чији су резултат непрегледне колоне на прелазима свакако не доприноси бољем животу обичних људи без обзира на њихову националну припадност, пише у летку на албанском и српском језику уз поруку: "Ми не желимо да чекате"!