Насловна » Актуелно » Вести » Бан Ки-мун: Београд и Приштина да наставе дијалог уз спремност на компромис
Етнички мотивисани инциденти на Косову и Метохији, 2021. Преговарачки процес са Приштином Informator
Време од преузимања обавезе формирања ЗСО
Година Месец Недеља Дан
Исказивање интересовања за вакцинисање против COVID-19 Pecat

Бан Ки-мун: Београд и Приштина да наставе дијалог уз спремност на компромис

06. август 2016. Извор: Канцеларија за Косово и Метохију

Генерални секретар Уједињених нација Бан Ки-мун позвао је лидере у Београду и Приштини да наставе дијалог о нормализацији односа, али и да притом покажу спремност на компромис како би обезбедили бржи завршетак тог процеса у корист свих релевантних страна.

Бан је ту поруку упутио у свом најновијем извештају о раду Мисије УН на Косову (Унмик) и развоју догађаја на Косову, којим је обухваћен период од 16. априла до 15. јула ове године, а који је датиран на 29. јул и објављен на сајту УН.

Кад је реч о дијалогу Београда и Приштине под посредовањем ЕУ, Бан констатује да се у практичној примени постигнутих договора није много одмакло, али напомиње да су обе стране изразиле посвећеност наставку дијалога.

"Београд и Приштина настављају да један другог оптужују за недостатак напретка, при чему Приштина тврди да Београд блокира примену споразума о енергетици, телекомуникацијама и отварању моста у Косовској Митровици, док Београд указује на застој у примени договора о успостављању Заједнице српских општина (ЗСО)", наводи Бан.

Он подсећа да је висока представница ЕУ за спољну политику и безбедност Федерика Могерини у мају у Скупштини Косова позвала на успостављање ЗСО и да је том приликом рекла како би то ојачало и обогатило Косово, а не би представљало паралелну владу унутар Косова.

Београд и Приштина, примећује први човек светске организације, имају различите ставове о томе како решити проблеме на Косову како би брже напредовали и у европским интеграцијама, али свака од страна потврђује своју посвећеност даљем ангажовању у дијалогу у том циљу.

"Позивам лидере у Београду и Приштини не само да наставе са ангажовањем у блиској будућности како је и планирано, већ и да покажу обновљену креативност, флексибилност и спремност на компромис како би обезбедили бржи завршетак тог процеса у корист свих релевантних страна", истиче Бан.

Он оцењује да се политичка ситуација на Косову донекле поправила, али да тензије остају, и сматра да је потребна функционалнија и поузданија комуникација и дијалог између власти и опозиционих странака у Приштини.

Према његовим речима, континуиране опасности и изазови изискују подржане напоре и ефикасно руководство.

"Остајем забринут због неуједначености посвећивања озбиљне политичке пажње најважнијим питањима и тенденција ка партијским политичким дебатама уз занемаривање дугорочнијих приоритетних циљева", наводи Бан.

Он указује и да је од кључног значаја да Канцеларија специјалног тужиоца и Специјалне коморе постану оперативни што пре.

Бан констатује да је постигнут известан напредак у интегрисању судија, тужилаца и помоћног особља из, како каже, "спрског правосудног система у косовско".

Што се безбедности тиче, у тромесечном периоду обухваћеном извештајем се констатује да је забележено 86 безбедносних инцидената над члановима мањинских заједница, при чему већину жртава чине косовски Срби.

У делу о северном Косову, наводе се резултате истраживања локалне невладине организације Актив, према којима међу грађанима тог подручја влада незадовољство политичком, економском и безбедносном ситуацијом и неповерење у политичке институције и процедуре, уз незадовољство дијалогом о нормализацији и улогом ЕУ.

Бан наводи и да је забележен известан број инцидената у вези са верским и културним објектима.

Генерални секретар УН наглашава да безбедан и одржив повратак избеглица и интерно расељних особа треба вратити у фокус лидера свих страна и да би права оних који желе да се врате на своја огњишта требало задовољити, без чега ће, упозорава, изгледи за трајно помирење остати мутни.

"Потенцијални повратници се не осећају увек безбедно и заједнице које их примају треба да буду пажљиве, а лидери су одговорни за директније решавање проблема са покретачима непријатељског расположења", указао је он.

Што се тиче борбе против корупције и организованог криминала, генерални секретар УН наводи да су напори дали одређене резултате.

Бан се у извештају осврнуо и на насилни екстремизам, за који каже да забрињава на Косову као и на ширем Западном Балкану и глобалном нивоу, а за суочење са овим изазовом, како сматра, мере спровођења закона би требало да иду руку под руку са дугорочним развојним приступом како би се обезбедиле одрживе промене.

У погледу миграција кроз регион у правцу ЕУ, указује да је потребно конструктивно ангажовање.

"УН, укључујући Унмик, наставиће да подржавају напоре како би се обезбедили услови за моран и нормалан живот свих становника Косова и унапредила регионална стабилност Западног Балкана", поручио је Бан.

У извештају Федерике Могерини о активностима Еулекса у истом тромесечном периоду, који је прикључен Бановом извештају, наводи се да је донет известан број пресуда у случајевима везаним за ратне злочине, организовани криминал, корупцију и друге тешке злочине.

Што се тиче северног Косова, ситуација је оцењена као генерално мирна, са само пар инцидената.

"Мисија, кроз савете и обуку, наставља да подржава одговор косовске полиције на међуетничке злочине", закључује се у извештају о активностима Еулекса.

Седница Савета безбедности УН на којој ће бити размотрен Банов извештај и која ће бити посвећена раду Унмика ће, према распореду активности објављеном на сајту УН, бити одржана 25. августа.