Београд спроводи обавезе које произилазе из бриселског дијалога, чак и оно што за нас, у медијском смислу није посебно атрактивно или популарно, док то није случај са Приштином, изјавио је данас директор Канцеларије за КиМ Марко Ђурић.
"Ако погледате нашу гомилу обавеза које смо до сада спровели и оно што је преостало, а признајем да је нешто мало остало да се спроведе, и ако погледате гомилу обавеза које је Приштина имала да споведе, а која је скоро неначета, онда ћете видети која страна у доброј мери испуњава обавезе", рекао је Ђурић новинарима у Београду.
Упитан да ли је Приштина већи кривац што, према оцени генералног секретара УН спровођење споразума из Брисела "није значајно напредовало", Ђурић је рекао да "врло често наша пужена рука остаје да виси у ваздуху, те да се то види и када је реч о спровођењу споразума".
"Мени је искрено жао што је то тако, јер док напредак иде спорим ходом дотле ће економска ситуација на КиМ остати оваква каква је данас", рекао је Ђурић.
Истичићи да је на КиМ велика незапосленост, према подацима око 60 одсто, Ђурић је рекао да ће то тешко моћи да се поправи док се не реши питање имовине и комуникације наших институција.
"Они нису сконцентрисани на то, неће чак ни да разговарају о имовини, беже од тога. А ја само постављам питање како ће било ког озбиљног инвеститора да привуку у земљу чији правни статус није решен", рекао је Ђурић.
Како је рекао, жао му је што после састанака у Бриселу чланови преговарачких тимова на успевају да пошаљу једну врсту позитивне поруке која је потребна.
"Јер која је сврха да ми радимо, договарамо се, производимо папире, ако ћемо сваки пут после састанка послати поруку да смо још више посвађани и да међу онима који одлучују постоји нетрпељивост", упитао је Ђурић.
Он је рекао да се труди да у томе не учествује, наводећи да би било неупоредиво боље и одговорније када би се људи који воде преговарачки тим Приштине уздржали да сваки пут упру прстом у другу страну, већ да оберучке почну да спроводе обавезе.
"То је оно што смо чули и од (америчког потпредседника Џозефа) Бајдена, а то су чули и од нас и од држава које пoдржавају Србију у СБ УН", рекао је Ђурић.
Он је истакао и да су на питању КиМ, у претходних неколико година, "згажени међународно право и Повеља УН".
"Згажени су принципи на којима се темељи УН, кршен је мандат и улога Мисије УН на КиМ, у њеном присуству је на нелегалан начин проглашена сецесија. Мислим да се, борећи се за КиМ у оквиру УН, боримо за положај свих држава у свету чији је територијални интегриет и суверенитет угрожен", закључио је Ђурић.