Процес формирања Заједнице српских општина покренут је с мртве тачке, констатовао је данас у Бриселу Дејан Радојковић у име Управљачког тима за успостављање ЗСО, који је први пут представљен јавности.
"Господин Тачи и премијер Мустафа одлучили су да се хитно почне са радом на изради Статута и успостављању Заједнице српских општина", рекао је Радојковић новинарима.
Према његовим речима, колективна права Срба на Косову биће том одлуком коначно и у пуној мери успостављена, после свега што се од 1999. дешавало на том простору.
"Одлуком владе у Приштини да хитно успостави ЗСО биће створени и неопходни предуслови за повратак хиљада и хиљада Срба у општине са српском већином, али и у друга места на Косову, као и у Метохији, која је током ратних сукоба била жртва најбруталнијег етничког чишћења", објаснио је Радојковић.
Како је подвукао овим се потврђује исправност одлуке да Српска листа уђе у коалицију са странкама Тачија и Мустафе, додајући да је њиховом одлуком да подрже хитан почетак рада на успостављању ЗСО начињен велики и важан први корак ка враћању поверења међу заједницама.
"Овај процес ће променити Косово и Метохију заувек и набоље, и ствари никада више неће бити исте", рекао је Радојковић и додао да су чланови тима дошли у Брисел како би "саговорнике, као и међународну јавност, упознали са визијом нове, позитивне стварности на Косову, коју ће донети успостављање ЗСО".
Звук српског језика и ћириличко писмо, као резултат данашње одлуке, постаће поново нормални у Пећи, Призрену, Ђаковици и Приштини, приметио је Радојковић.
"А српски народ тако постаје потпуно равноправан у управљању институцијама и доношењу одлука на Косову и Метохији", закључио је Радојковић.
Министар администрације и локалне самоуправе владе у Приштини Љубомир Марић представио је у Бриселу Управљачки тим за успостављање Заједнице српских општина.
Тим чине представници српских општина са свера и југа Косова: Игор Каламар, Дејан Радојковић, Винка Радосављевић и Светислав Дурлевић.
Управљачки тим именовале су прошле недеље приштинске власти са задатком да хитно почне са радом на изради Статута и успостављању Заједнице српских општина.
"Овај пут процес креће уз пуну подршку владе у Приштини и свих релевантних политичких чинилаца, што је нама јако битно како би коначно могли да се бавимо стручним делом посла, израдом Статута и реализацијом првих шест тачака Бриселског споразума", изјавио је у Бриселу Марић, који је уједно и координатор активности Управљачког тима.
Љубомир Марић наводи да је Урављачки тим већ започео своје активности и да се у Бриселу налази како би се представио и упозано са европским званичницима и институцијама.
Он додаје да рад на изради Статута ЗСО већ постоји и да је сада време да се сагледају сви елементи и изврше корекције.
"Ми настављамо са радом и гледаћемо да правовремено обавешатавомо јавност о свим активностима. Захвални смо свима који су имали стрљења, а нарочито нашим грађанима што верују у овај процес. Оно што је важно јесте да ће управљачки тим сада имати пуну стручну подршку када су у питању правна и друга питања која се тичу четири области које се тичу ЗСО. Морам да кажем да сада једим брзим темпом крећемо напред", поручио је Марић.
Он је најавио да се сада креће у процес формирања радне групе која ће вршити подршку стручном тиму.
Истовремено, Марић није желео да даје процену временског оквира потребног за израду Статута и успоставлајње ЗСО, али је још једном нагласио важност постојања пуне подршке и посвећености свих релевантних фактора да процес формирања ЗСО иде напред.
"То је обавеза свих страна, а посебно је важно да сада имамо разумевања и у Приштини, од премијера Мустафе и господина Тачија. Та политичка подршка је оно што је заиста важно и што је недостајало на самом Косову", закључио је министар Марић.